tipy na dovolenou

Tipy a triky pro bezstarostnou rodinnou dovolenou

Rodinná dovolená by měla znamenat pohodu, společné trávení času a odpočinek s těmi nejbližšími. Sami ale nejspíš víte, že realita často vypadá jinak. První konflikty mohou přijít kvůli bloudění, další pak proto, že šampon a večerní šaty v kufru záhadně nahradilo pivo. Přitom všem potížím lze předejít pomocí několika snadných kroků a pečlivého plánování. Podívejte se na naše tipy, jak si užít volno v klidu!

Důkladné balení

Začněte s důkladným balením, abyste se vyhnuli zbytečným starostem. Vytvořte si seznam věcí, které budete potřebovat. Pamatujte na oblečení pro různé počasí, léky, osobní hygienu a důležité doklady. Zkuste minimalizovat množství věcí, abyste udrželi jednoduchost a snížili hmotnost zavazadel. Zde je seznam několika základních věcí, které byste neměli zapomenout:

  • doklady – pas, občanský a řidičský průkaz
  • základní léky – ať už ty, co užíváte pravidelně, nebo ty, které využíváte nejčastěji
  • hygienické potřeby
  • průvodce a mapy – ne vždy máte možnost připojení k internetu, proto je dobré mít s sebou i plánek i v offline verzi
  • nabíječky pro veškerá elektronická zařízení – elektroniku pravděpodobně nezapomenete, ale u nabíječky se to stát může. Kromě té na telefon nezapomeňte ani tu k elektrickému kartáčku, hodinkám či zařízení PULZE.
  • slovník nebo překladač – pokud nemluvíte jazykem dané země, je dobré mít připravený slovník nebo překladač v telefonu.

Ubytování s vyžitím pro děti

Při výběru ubytování se ujistěte, že má dostatek možností zábavy pro děti. Dětské hřiště, bazény a jiné atrakce zpříjemní pobyt dětem a tím pádem i vám. Užitečné může být hodnocení a recenze od rodin, které již ubytování využily.

Stravování na dovolené

Ať už se s rodinou chystáte kamkoliv, vždy je dobré se předem podívat na všechny možnosti stravování. Je v okolí vašeho ubytování dobrá restaurace? Jaké kuchyňské vybavení máte na pokoji? Zejména lidé, kteří dodržují nějak speciálně upravený jídelníček, si ne vždy dokáží z jídelního lístku vybrat. Proto je lepší mít v záloze další restaurace či obchody. Také si pohlídejte, jaká pravidla v dané zemi platí pro užívání PULZE nebo podobných zařízení v restauracích. Je lepší se předem seznámit se zákony než se nechávat s ostudou pokárat personálem.

Vytvořte si dopředu plán aktivit

Před odjezdem si sestavte alespoň hrubý plán aktivit, které by vás i vaši rodinu mohly zajímat a bavit. Pokud chcete navštívit památky, najděte si dopředu alespoň pár z nich. Plánujete pěší túry? Zkuste si vymyslet dopředu několik zajímavých tras. Popřemýšlejte také o vhodných aktivitách při nevlídném počasí. Uvidíte, že vám tato připravenost může dovolenou velmi zpříjemnit a ušetřit spoustu času při rozhodování na místě.

 

Autor: Elena Gotfried