do Litoměřicka

Už na jaře můžete vyrazit do Litoměřicka na novou rozhlednu!

Naplánujte si svůj první jarní výlet do Lovosic na Litoměřicku. V té době už tam totiž bude veřejnosti zpřístupněna nová rozhledna.

Rozhledna či vyhlídka?

Technicky vzato se jedná spíše o vyhlídku než rozhlednu, jelikož nebyla postavena na vrchu s výhledem do dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe. Přesněji na kopečku proti Zámečku. Touto dobou už je vyhlídka dokončena a pracuje se jen na přístupové cestě.

Na uměle, vystavěném kopečku, kde je nová vyhlídka vybudována, v 19. století stál dřevěný altán. Nejde tedy o úplně první rozhlednu, která naproti Zámečku stojí. Nová vyhlídka je postavena ve tvaru hyperboloidu – její tvar už na první pohled připomíná přesýpací hodiny. Výška vlastní vyhlídky šplhá na 7,3 metru a ochoz je ve výšce 4 metry. Turisté můžou vyhlížet řeku Labe a vrcholy Lovoš a Radobýl.

Vyhlídka by se po zpřístupnění měla stát cílem jak místních, tak turistů, které k návštěvě zláká procházka kolem Labe. Na ochoz se návštěvníci dostanou po ocelovém točitém schodišti.

Finanční stránka celého projektu

Postavení takové vyhlídky stálo zhruba 2,5 milionu korun, z čehož polovinu investice dělají dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Do budoucna by do této lokality mohla přibýt i lávka přes řeku pro cyklisty a pro pěší, která by měla stát zhruba 80 milionů korun. Tolik se však zatím v městské kase nenachází, tudíž se stavba lávky odkládá do doby, než radnice pro tuto investici najde vhodný dotační titul.

Neváhejte a udělejte si výlet k řece Labe!