Letní dovolená si může vybrat svou daň

Letní dovolená si může vybrat svou daň v podobě štěnic

Štěnice se v současné době rychle šíří po celém světě. Hubení štěnic je podle mnoha českých deratizérů nejžádanější službou. Tito parazité jsou nejaktivnější během léta, protože jim prospívá teplo a zájem o hubení roste až 1/3. Zvýšení výskytu štěnic nahrává i zvýšený zájem o cestování. Většina lidí vlivem horka pociťuje únavu a snižuje produktivitu. Pro štěnice to ale neplatí. Teploty kolem 25 °C zvyšují jejich výskyt i aktivitu. Štěnice si turisté často přivezou jako suvenýr z letní dovolené, ty se množí, sají krev a šíří se. To vede k vyššímu zájmu o dezinsekci, deratizaci a dezinfekci.

Zvyšuje se poptávka

Žádný jiný škůdce a zároveň i lidský parazit se po celém světě nerozšiřuje tak velikou rychlostí, jako štěnice. Vyskytují se v domácnostech, různých ubytovacích, hotelech a nemocničních zařízeních. Jde sice o celoroční problém, ale v létě se jejich aktivita zvyšuje díky zvýšenému cestovního ruchu během letních a jarních prázdnin. V tomto období se zvyšuje poptávka po službách likvidace asi o 30 %. Množí se i případy, kdy si turisté štěnice vezou přímo v zavazadlech z dovolené. Už na letišti je lepší předat prádlo v pytlích firmě a vše vyprat na 60 °C. Chemicky ošetřená zavazadla si pak odvezete domů. Do České republiky celkem v loni přijelo asi 26 milionů cizinců. Většina z nich sice jen na jeden den, ale i to často stačí.

Svět štěnic

Redukce hubících přípravků, které dříve obsahovaly dostatek účinných látek k účinnému hubení a nyní jsou zakázané, nahrává množení štěnic. Nejčastěji se likvidují štěnice postřikem, pak jsou vydrážděny dýmovnicí a opouští své úkryty. S omezováním dříve používaných látek se hledají nové metody, likvidace teplem či zimou, kde se používá tekutý dusík. Zbavit se těchto nepříjemných parazitů je však vždy nutné, neboť jejich výskyt začíná desítkami jedinců a končí až tisíci.