sáňkování

Sáňkování není možné jen v zimě, ale na Madeiře celoročně

Léto je za námi, což znamená, že už se musíme rozloučit s těmi klasickými dovolenými v zahraničí, které trávíme u moře. Můžeme se však připravit na takové dovolené, které se pojí s těmi zimními radovánkami. Podzim totiž uteče jako voda, což znamená, že je načase pomalu ale jistě začít oprašovat vybavení určené k zimním sportům. Lyže, snowboardy, běžky, ale také sáňky se mohou začít chystat na letošní zimní sezonu.

Je však nutné podotknout, že sáňky jste rozhodně neměli nechávat v létě ve sklepě, protože jejich využití je spojeno i s létem. Třeba v takové Madeiře se na nich jezdí celý rok – 363 dní! Je zvláštní, že zrovna na portugalském souostroví, které je proslaveno tím, že je zde stále jaro, ta hlavní zábava spočívá právě v sáňkování. Na sněhu se zde samozřejmě logicky nesáňkuje, ale je to běžný dopravní prostředek, který se používá v klasickém, běžném dopravním provozu.

Pokud budete na Madeiru cestovat, rozhodně byste měli tento turistický hit vyzkoušet. Není to však něco, co se zde objevilo během minulých let, ale je to zábava, která zde má opravdu dlouholetou tradici, jež sahá až do dávné historie.

Jaké sáňky jsou zde k dispozici?

Ojedinělé tu není sáňkování samo o sobě, ale unikátní jsou tu i samotné sáňky, které se pro tuto zábavu používají. Nejsou totiž nijak moderní, ale neustále se vyrábí jedním způsobem. Vyrábějí se ve zdejším městečku Camacha. Dokonce do procesů této výroby můžete nahlédnout.

Jestliže by vás zajímalo, kdy se konkrétně začalo na Madeiře sáňkovat celoročně, pak už v 19. století. Dříve to byl typický způsob dopravy, dnes je to však hlavně zábava pro turisty, ovšem zdejší obyvatelé se takto opravdu dopravují.

Vyzkoušet si můžete i adrenalinovou jízdu!

Pokud byste zatoužili se běžně projet v těchto sáňkách, pak budete mít na výběr z několika možností. Nejsou k dispozici jenom běžné jízdy, ale také i adrenalinové verze tohoto zážitku. Součástí adrenalinové jízdy jsou strmé kopce, průjezdy nepřehlednými křižovatkami nebo třeba opravdu velice rychlá jízda.