Valdštejn

Věděli jste, že na Valdštejně byl vězněn možný český král?

Česká republika je plná krásných a zajímavých památek. Většina z těchto památek se vztahuje na hrady a zámky, které jsou poměrně oblíbené. Jsou oblíbené nejen u rodin s dětmi, ale popularitě se těší i u zamilovaných párů nebo u party přátel. Mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky v současné době patří třeba Červená Lhota nebo Hluboká. Nicméně řadu turistů láká i Valdštejn, který je pravděpodobně tím nejstarším hradem Českého ráje.

Valdštejn najdete na skalách, kde je umístěn. Ohromí jednoznačně svou velikostí a útulností komnat. Tento hrad byl velice populární hlavně v období romantismu, kdy si ho pro své malby vybírala řada českých malířů. V minulosti byl obsazován nejen husity, ale chvilku zde bývali i loupežníci. Dokonce zde byl podle aktuálních informací vězněn i možný český král.

Pár informací i Valdštejně:

Valdštejn byl vybudován ve druhé polovině 13. století. Obsazovala ho řada rodů, kdy tím nejznámějším a nejvýznamnějším byl asi Albrecht z Valdštejna, kterou znáte jako osobnost třicetileté války. Valdštejn za svou éru působil nejen jako sídlo mnoha rodů, ale také jako vězení, a to konkrétně Zikmunda Korybutoviče, který zde byl vězněn v roce 1427.

Kolem tohoto hradu se točí řada pověstí a řada zajímavých příběhů, které se vryjí do paměti každého návštěvníka a účastníka prohlídky.

Co obsahuje prohlídka?

Na tomto hradu se samozřejmě konají, již zmiňované prohlídky. Ty vám umožní nahlédnout do exteriérů hradu, do sklepení, kde najdete expozice plné archeologie, či zde najdete i výstavu v kapli sv. Jana Nepomuckého. Budete seznámeni s povídkami či s pověstmi o tomto hradu a bude vám také prozrazeno jméno možného českého krále, který zde byl podle pověstí vězněn.

Samozřejmě o tomto hradu kolují pověsti hlavně proto, že je ve skalách, tudíž se seznámíte i s velice známou pověstí pojednávající o dracích ve zdejších skalách. Samozřejmě v příbězích najete řadu nejasností, ale jiné příběhy jsou rozhodně jedny z těch pravdivých.