Počasí na Rhodosu: kdy jet, teploty a moře po měsících

Na Rhodos vybírejte termín zvlášť pro koupání a pro návštěvy památek. Klimatická tabulka popisuje dlouhodobé podmínky; konkrétní plážový den určují i vítr, vlny a místní předpověď. Měsíční průměr není teplota zaručená po celý pobyt.

Obsah průvodce

Kdy jet na Rhodos podle vašeho programu

Klima Rhodosu po měsících: teploty, srážky, moře

Rhodos má středomořské klima s horkým a suchým létem. Řecká meteorologická služba EMY měří na ostrově na letišti Diagoras u Paradisi na západním pobřeží a teploty v tabulce jsou normály této stanice za roky 1991 až 2020. Srážky a sluneční svit platí pro stejné místo podle Klimatického atlasu Řecka, který EMY sestavila z měření za roky 1971 až 2000. Teplota moře je průměr hladiny za roky 1991 až 2020 z družicových a bójových měření NOAA.

Na úzké obrazovce lze tabulku posunout do strany.

Měsíc Denní maximum °C Noční minimum °C Srážky mm Slunce h za měsíc Moře východ °C Moře západ °C
Leden 15,2 10,5 129,3 145 17,7 17,8
Únor 15,3 10,3 101,2 158 16,9 17,0
Březen 17,2 12,0 71,1 209 16,9 16,9
Duben 20,0 14,2 30,7 241 17,6 17,5
Květen 23,8 17,8 14,0 307 19,9 19,6
Červen 27,8 21,8 2,9 362 22,8 22,2
Červenec 30,0 24,1 0,3 373 25,5 24,5
Srpen 30,4 24,8 0,3 347 27,3 26,3
Září 28,0 22,7 3,8 295 26,3 25,6
Říjen 24,5 19,2 51,9 242 24,1 23,7
Listopad 20,4 15,0 87,1 172 21,6 21,4
Prosinec 16,7 11,9 115,7 130 19,3 19,3

Rok se na Rhodosu ostře dělí na suchou a mokrou půlku. Od června do srpna spadne 3,5 mm, od října do března 556 mm, tedy 91 % ročního úhrnu. Samotný leden a prosinec dají dohromady 245 mm, což je 40 % roku.

Srážky se liší i podle místa. Atlas udává pro město Rhodos 569 mm za rok, pro Faliraki 584 mm, pro Lindos 551 mm a pro Kiotari 544 mm, kdežto horská vesnice Embonas pod Attavyrem dostane 861 mm. Rozložení letovisek podle pobřeží popisuje článek kde se na Rhodosu ubytovat.

Teplota moře: východní pobřeží je teplejší

Moře se prohřívá se zpožděním za vzduchem. Roční minimum 16,9 °C přichází v únoru a březnu, vrchol v srpnu: 27,3 °C v buňce před východním pobřežím mezi městem Rhodos a Faliraki. V září má voda 26,3 °C a v říjnu 24,1 °C, tedy víc než v červnu (22,8 °C).

Západní strana ostrova je v létě chladnější. V buňce před pobřežím u Kamirosu a Paradisi má moře v červenci 24,5 °C a v srpnu 26,3 °C, tedy o 1,0 °C méně než na východě. U Lindosu vychází srpen na 27,1 °C. Pláže podle pobřeží rozebírá přehled pláží na Rhodosu.

Zatímco moře je v září skoro stejně teplé jako v srpnu, noční minimum už kleslo z 24,8 na 22,7 °C. Podobná logika platí na většině řeckých ostrovů, srovnání nabízí přehled řeckých ostrovů a pro souseda v Dodekanésu článek počasí na Kosu.

Meltemi na Rhodosu fouká slaběji než na Mykonu

Meltemi je letní vítr nad Egejským mořem, který EMY uvádí pod jménem etésie jako jeden ze dvou vlivů tlumících letní horka; druhým je mořská bríza. Na stanici na letišti Rhodos je znát zřetelně: průměrná rychlost větru je v červenci dvojnásobná proti listopadu a proti květnu vyšší o třetinu. Větrné měsíce jsou červen, červenec a srpen, v září vítr slábne.

Srovnání stanic EMY potvrzuje, že Rhodos leží mimo hlavní proud. Červencový průměr je tu o 24 % nižší než na Mykonu ve středu Kyklad. V roční větrné růžici stanice připadá 21 % měření na západní směr a jen 3 % na východní, 38 % měření je bezvětří.

Praktický dopad je hlavně na západní pobřeží, které je návětrné. Tam vítr zvedá vlny i za jinak bezvadného počasí. Východní strana, chráněná hřebenem ostrova, zůstává klidnější, jak rozebírá průvodce Rhodosem.

Pro windsurfing je meltemi naopak důvod, proč sem jezdit. Nejspolehlivější podmínky jsou na jižním cípu u Prasonisi, kde se stýkají dvě moře. Rodinám se hodí zátoky na východě, viz Rhodos s dětmi.

Sluneční svit: Rhodos, Lindos a Embonas

Na stanici u letiště vychází podle atlasu 2 982 hodin slunečního svitu za rok. V prosinci připadá na den průměrně 4,2 hodiny slunce, v červnu a červenci 12,0 hodiny.

Východní a jižní pobřeží má slunce ještě víc. Atlas udává pro Faliraki 3 084 hodin, pro Lindos 3 076 a pro Kiotari 3 112 hodin, město Rhodos má 3 011 hodin. Embonas ve vnitrozemí vychází na 2 687 hodin, zhruba o 300 hodin méně než u letiště.

Počasí na Rhodosu od dubna do října

Počasí na Rhodosu v dubnu

Denní maxima dosahují 20,0 °C, noci 14,2 °C a slunce svítí 8 hodin denně. Za měsíc spadne 31 mm a moře má 17,6 °C, takže duben patří chůzi a památkám.

Počasí na Rhodosu v květnu

Maxima stoupají na 23,8 °C, srážky klesají na 14 mm a slunce svítí skoro 10 hodin denně. Moře má 19,9 °C na východě a 19,6 °C na západě, na delší plavání je to pro většinu lidí málo. Krajina je ještě zelená a Kamiros, Ialysos a vnitrozemí se dají projít bez poledního vedra.

Počasí na Rhodosu v červnu

Začíná suché období: 2,9 mm srážek, 12 hodin slunce denně a maxima 27,8 °C. Moře se během měsíce dostává na 22,8 °C a vítr zesiluje k letním hodnotám.

Počasí na Rhodosu v červenci

Maxima 30,0 °C, noční minima 24,1 °C a 0,3 mm srážek. Červenec je největrnější měsíc roku, což horko na západním pobřeží zmírňuje a na východním méně. Moře má 25,5 °C na východě a 24,5 °C na západě.

Počasí na Rhodosu v srpnu

Nejteplejší měsíc vzduchu i moře: maxima 30,4 °C, noci 24,8 °C, voda 27,3 °C. Na akropoli v Lindosu se v tomto měsíci chodí hned po otevření v 8:00, výstup je bez stínu.

Počasí na Rhodosu v září

Maxima klesají na 28,0 °C, noci na 22,7 °C a moře drží 26,3 °C. Srážky zůstávají na 3,8 mm a slunce svítí 9,8 hodiny denně.

Počasí na Rhodosu v říjnu

Maxima 24,5 °C a moře 24,1 °C dělají z října poslední koupací měsíc. Přicházejí první deště, v průměru 52 mm, a slunce svítí 7,8 hodiny denně.

Zima na Rhodosu od listopadu do března

Denní maxima se drží mezi 15,2 a 20,4 °C, noční minima mezi 10,3 a 15,0 °C. Na těchto pět měsíců připadá 504 mm srážek a slunce svítí 4 až 7 hodin denně.

Kdy je na Rhodosu plno: čísla letiště Diagoras

Letiště Diagoras odbavilo podle statistik provozovatele Fraport Greece v roce 2025 celkem 7 093 264 cestujících. Na červen až září připadlo 4,72 milionu, tedy 66,6 %, a na květen až říjen 89 %. Nejsilnější byl srpen s 1 324 765 cestujícími a 8 515 lety, což je v průměru 275 vzletů a přistání denně.

Měsíc Cestující celkem 2025 Z toho Česko
Leden 56 030 0
Únor 59 651 266
Březen 81 158 236
Duben 377 932 3 933
Květen 794 489 9 647
Červen 1 055 310 43 670
Červenec 1 260 477 50 581
Srpen 1 324 765 50 556
Září 1 083 873 44 760
Říjen 803 410 13 177
Listopad 123 545 335
Prosinec 72 624 0
Rok 2025 7 093 264 217 161

Česko bylo v roce 2025 osmým největším zahraničním trhem letiště s 217 161 cestujícími. Od června do září jich přiletělo a odletělo 189 567, tedy 87 %; v květnu jen 9 647 a v říjnu 13 177. Výběr ubytování usnadní přehled hotelů na Rhodosu.

Rok 2026 jde ještě výš: červenec měl 1 330 064 cestujících a srpen 1 377 659, o 4 % víc než rok předtím. Transfery a autobusy z letiště řeší článek o dopravě na Rhodosu.

Který měsíc pro který typ dovolené

Typ cesty Období Čísla, o která se opřít
Koupání a pláž Červen až polovina října Moře na východě 22,8 až 27,3 °C
Pláž i památky Září Moře 26,3 °C, maximum 28,0 °C, srážky 3,8 mm
Antika a Staré Město Duben, květen, říjen Maxima 20,0 až 24,5 °C
Chůze a vnitrozemí Duben a květen 8 až 10 hodin slunce denně
Windsurfing a kitesurfing Červen až srpen Největrnější měsíce roku
Klid a nízké ceny Listopad až březen 5,5 % ročních cestujících, 83 % srážek

Jaro má delší den a zelenou krajinu, podzim o 4 až 6 °C teplejší moře. Zastávky vybere přehled co na Rhodosu vidět, dny rozvrhne itinerář na 7 až 10 dní.

Rhodos mimo sezonu: lety, památky, déšť

Od listopadu do března je Rhodos jiný ostrov. Teploty kolem 15 až 20 °C jsou na procházku po Starém Městě příjemné, ale spadne 83 % ročních srážek a moře má od ledna do března jen 16,9 až 17,7 °C.

Hlavní překážkou není počasí, nýbrž provoz. V lednu 2025 prošli letištěm 2 mezinárodní cestující a v prosinci 4 248, zbytek zimního provozu tvoří vnitrostátní linky s 54 až 76 tisíci cestujícími měsíčně. Velká část letoviskové infrastruktury na východním pobřeží mimo sezonu zavírá. Kdo jede v zimě, míří do města Rhodos, které funguje celoročně.

Památky zůstávají otevřené se zkrácenou dobou. Akropole v Lindosu a Palác velmistrů mají od 1. 11. do 31. 3. otevřeno 8:30 až 15:30 a v úterý zavřeno, v létě 8:00 až 20:00. Plné vstupné je u obou 20 €, snížené 10 € (stav k říjnu 2026), a první a třetí neděli v měsíci od listopadu do března je vstup zdarma. Podrobnosti k výstupu má průvodce Lindosem.

Zima má jednu výhodu, kterou léto nenabídne: vnitrozemí je zelené a prameny tečou. Sedm pramenů a okolí Embonasu vypadají v únoru jinak než ve spáleném srpnu. Opačně je to s přástevníky v Údolí motýlů, kteří se v údolí shromažďují jen v létě.

Předpověď pro Rhodos týden před odletem

Čísla v tabulkách jsou klimatologické průměry, ne předpověď. Na okrajích sezony v dubnu, květnu a říjnu udělá jediná fronta z plánovaného koupání výlet do muzea. Pro koupání na západním pobřeží je předpověď větru důležitější než předpověď srážek, protože v létě neprší, ale fouká. Srovnání sezonnosti napříč destinacemi webu shrnuje rozcestník Kdy jet a počasí.

Často kladené otázky

Kdy je na Rhodosu nejteplejší moře?

V srpnu, u východního pobřeží má v průměru 27,3 °C a u západního 26,3 °C. V září drží 26,3 °C a v říjnu 24,1 °C.

Prší v létě na Rhodosu?

Skoro vůbec. Od června do srpna spadne dohromady 3,5 mm a v září 3,8 mm. Z ročních 608 mm připadá 91 % na říjen až březen.

Dá se na Rhodosu koupat v květnu?

Pro otužilejší ano, moře má 19,9 °C na východě a 19,6 °C na západě. Květen je lepší na památky a chůzi než na plavání.

Dá se na Rhodosu koupat v říjnu?

Ano. Moře má v říjnu průměrně 24,1 °C, víc než v červnu, a denní maxima 24,5 °C. První deště dají v průměru 52 mm.

Jak moc na Rhodosu fouká meltemi?

Slaběji než ve středu Kyklad: červencový průměr větru na stanici EMY je o 24 % nižší než na Mykonu. Nejvíc fouká od června do srpna, hlavně na západním pobřeží.

Kdy je na Rhodosu nejvíc lidí?

Od června do září, kdy letiště Diagoras odbaví 66,6 % ročních cestujících. Rekordní je srpen, v roce 2026 jím prošlo 1 377 659 lidí.

Který měsíc je nejhorší na návštěvu akropole v Lindosu?

Červenec a srpen s maximy 30,0 a 30,4 °C. Výstup je strmý a bez stínu, takže se chodí hned po otevření v 8:00 nebo navečer.

Související průvodci na Dovolená volá

Oficiální zdroje a platnost

Stav k říjnu 2026, klimatické průměry jsou dlouhodobé a jednotlivé roky se od nich liší.

Lenka Váhová
Lenka Váhová
Články: 1259