Jak na dlouhou cestu autem

Jak na dlouhou cestu autem 

Pokud jste se rozhodli cestovat na dovolenou osobním automobilem a čeká vás několik hodin cesty, přečtěte si v dnešním článku užitečné tipy a triky, jak cestu úspěšně zvládnout. 

Plánujte 

Už dopředu si zjistěte, jak moc by mohly být vytížené například dálnice-o letních prázdninách začíná volno několika oblastem v Německu, což na dálnicích v zahraničí může být znát. Každý stát má také jiný systém a požadavky pro placení dálničních známek, i na to je dobré myslet dopředu. 

Totéž platí pro povinnou výbavu vozidla-například pro počet bezpečnostních vest nebo vybavení lékárničky. Tu dopředu zkontrolujte a vybavte tak, aby vám na cestě nic neprošlo dobou expirace. Setkat se můžete i s požadavkem na záložní dioptrické brýle, trpíte-li vadou zraku. 

Také si řekněte, jestli se vám nevyplatí jet na noc. Zejména v období vysokých teplot by pro vás noční jízda mohla být příjemnější. 

Další věcí je tankování. Ceny za litr paliva se mohou napříč regiony velmi lišit. Proto si zkuste propočítat, kde byste mohli natankovat za co nejvýhodnější cenu a zároveň tak, abyste pohodlně dojeli. 

Do zahraničí myslete i na pojištění. Náklady na případné ošetření se mohou dostat v případě těžších úrazů až do sum v řádech milionů, zatímco pojištění před dovolenou vás vyjde na stovky korun. 

Jídlo a pití 

Připravte si dostatečné zásoby tekutin, pokud chcete nebo potřebujete, tak i potravin. Volte trvanlivé, suché plody: oříšky, oříškové tyčinky nebo sušenky, skvělé je třeba i sušené maso. Vyhýbejte se jídlům, která potřebují chladno, například mléčným výrobkům. Ani termotaška při noční cestě nemusí zaručit dostatečnou ochranu a zajistit kvalitu výrobku. 

Samozřejmě si můžete koupit jídlo na čerpacích stanicích. Zde je ale dobré myslet na to, že můžete zaplatit i desítky korun navíc. 

Oblečení 

Volte lehké, vzdušné kousky, vyhýbejte se upnutým oděvům.  Dobré je také vrstvení. Do kufru si však přibalte i něco teplejšího-buďte připraveni na případnou změnu počasí. 

Zábava 

Hlavně pro děti může být cesta nezáživná, proto jim vezměte oblíbené hračky, polštářek… Zkrátka cokoli by jim mohlo cestu zpříjemnit. Vyzkoušet můžete také namluvené pohádky či dětské písničky do sluchátek.