Jak to chodí na letištích?

Jak to chodí na letištích?  

Máte před sebou vůbec první let a obáváte se toho, jak to na letišti vlastně chodí? Co musíte během letu udělat, jakými přepážkami projít, než vůbec nasednete do letadla a také co dělat, když z letadla vystoupíte? Pojďme se podívat na takového krátkého průvodce, kterého jsme shrnuli do tří částí – doby před odletem, během letu a také po příletu. Ať zkrátka víte, co vás kdy v jaké fázi čeká.  

Před odletem 

Než se letadlo zvedne z plošiny, musíte do něj nasednout. A aby se vám to povedlo, je načase pustit se do odbavování. Pokud máte pouze příruční zavazadlo, odbavit se můžete online, a to velmi rychle. Je to otázka prakticky pár minut a pár kliknutí. Jestliže však za hranice míříte s větším zavazadlem, pak vás návštěva této přepážky nemine.  

Právě odbavování je důvod, proč bychom měli být na letišti alespoň dvě hodiny před odletem. Právě tady se totiž nejvíce zdržíme, tady se stojí největší fronty. A poté tedy u pásové a bezpečnostní kontroly, ke které přijdete po odbavení a získání palubního lístku. 

Během letu 

Ve chvíli, kdy s pomocí palubního lístku nastoupíte do letadla, se pohodlně usadíte, zapnete si bezpečnostní pás, který po ustálení ve vzduchu budete moc odepnout (alespoň do chvíle, než se začne přistávat). O tom vás však budou informovat kontrolky v letadle.  

A samozřejmě také letušky, které vám po vzlétnutí ukážou, jak v případě nutnosti pracovat s respirátorem nebo jak si nasazovat bezpečnostní vestu a podobně. 

Po příletu 

Pokud jste již dorazili do cílové destinace, po výstupu z letadla vás přivítá příletová hala. Pokud jste úspěšně zdolali cestu a bezpečnostní přistání se vydařilo, je načase si najít zavazadlo a přemístit se na zastávku městské hromadné dopravy, případně si zavolat taxi službu, pokud autobus nebo metro z letiště nejezdí.