cyklo dovolenou

Jak naplánovat cyklo dovolenou po Evropě?

Máte rádi cyklistiku a jezdíte na cyklistické dovolené? Určitě by byla škoda plánovat takovou dovolenou jen po České republice, v zahraničí to zvládnete taky! I pokud jste v cyklistice úplný začátečník a chcete si kromě zlepšení fyzičky také užít krásnou dovolenou.

Vlakem snadno a pohodlně

S kolem se dá snadno cestovat vlakem. Buď budete kolo převážet jako zavazadlo ( v tom případě musíte v jízdních řádech vyhledávat vlaky se symbolem kola, které jsou na jejich přepravu uzpůsobené) a nebo využijete služby úschovny. V obou případech si během cesty odpočinete a zároveň se bez námahy přesunete o několik kilometrů dál.

Tento typ přepravy kola umožňují země jako je Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Nizozemsko, Dánsko, Srbsko, Švýcarsko, Francie, Polsko, Německo a Lucembursko.

Obvykle se za přepravu kola platí poplatek 10 euro. Ovšem liší se to země od země, vlak od vlaku. Je proto dobré si při plánování cesty zjistit ceny.

Kromě vlaku se nabízí také autobus nebo letadlo. To už je ovšem o něco složitější a ne každému to může vyhovovat. Pokud cestujete ve větší skupině, k autobusu se dá objednat cyklovlek. Pochopitelně se nabízí i možnost poslat kolo letecky přímo do cíle cesty. Pak je ovšem potřeba zabalit kolo do krabice a hlídat povolenou váhu zavazadla.

Kam všude se s kolem vydat?

Podél řeky, jezera, nebo až k moři. Cyklo dovolenou si můžete naplánovat jakkoli podle svých představ, ovšem nejhezčí jsou jízdy kolem vody. Stezka kolem řeky Mohan by se dala označit za velice pohodlnou, měří skoro 600 km, je oddělená od dálnice a má skvělý povrch. Kolem trati se také nabízí spousta možností odpočinku či přespání.

Pokud byste se rádi podívali do Švýcarska, je pro vás výzvou 273 km dlouhá cyklostezka kolem Bodamského jezera. Terén není moc náročný a i kdyby vám dělal potíže, pohled na třpytící se hladinu a zalesněné kopce za tu námahu stojí.