bozena

V Ratibořicích ožívá povídka Boženy Němcové

Naplánujte si výlet do České Skalice v Královehradeckém kraji a probuďte své vzpomínky na povídku Babička.

Téměř každý zná nejznámější dílo spisovatelky Boženy Němcové. Její dílo Babička se dotklo mnoha srdcí, ať už v knižní, či ve zfilmované podobě. Chráněná oblast v blízkosti Ratibořic nám umožňuje stát se součástí děje této povídky a procházet se po místech, kterými se kdysi procházela i skutečná babička se svou vnučkou Barunkou, vévodkyní Zaháňskou a se psy Sultánem a Tyrlem.

Známé sousoší v Babiččině údolí

Hlavní atrakcí Východních Čech je Babiččin pomník sestavený ze soch v nadživotní velikosti. Na Starém Bělidle, kde se odehrává hlavní děj knihy, si návštěvníci mohou prohlédnout expozici s lidovým nábytkem, která zahrnuje i předměty denní potřeby z dob spisovatelčina vyprávění. Každý rok se zde dokonce koná akce, na které uvidíte postavy Babičky, Barunky i ostatních dětí v dobových kostýmech.

Viktorčin splav

Šílená Viktorka a řeka Úpa daly dohromady srdceryvný příběh o zoufalé, psychicky narušené dívence, která utopila své děťátko. Tato povídka byla inspirována skutečnou událostí – Viktorka totiž doopravdy existovala, její životní příběh byl však trochu jiný, než jak jej Němcová ve své knize popsala. Opravdu byla psychicky nemocná a své dítě, které měla s vojákem, zabila. Za to byla poslána do vězení. Později se jí ještě narodil chlapec a zemřela ve věku 76 let.

To není vše

V údolí je toho k vidění mnohem více. Nachází se zde starý mlýn, zámecký park, panské hostince a podobně. Z Ratibořic to navíc není daleko do Adršpachu, Zoo Dvůr Králové, barokního areálu Kuks či do vojenské pevnosti Dobrošov. Můžete si tak naplánovat různorodou dovolenou a strávit v Čechách i několik dní.