Lyžování a snowboarding

Lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům

Nenechte se odradit, protože jak lyžování, tak snowboarding patří k nejzábavnějším aktivitám, které lze na zasněženém svahu provozovat. Zároveň však přijměte fakt, že kdykoliv si nazujete lyžáky či boty na snowboard, berete na sebe značné riziko. Ze statistik českých pojišťoven jasně vyplynulo, že z hlediska závažnosti zranění jsou oba zmíněné sporty na samotné špici žebříčku. A z hlediska četnosti zranění jsou na tom hůře jen míčové sporty.

Oproti většině ostatních sportů je riziko nehody na sjezdovce mnohem vyšší. Muži se zraní častěji jen při hraní fotbalu a u ženské populace jde o vůbec nejrizikovější sport. Úrazů přitom neubývá ani díky modernímu vybavení. Carvingové lyže jsou sice lépe ovladatelné a stabilnější na ledových plochách, což v praxi vede ke snížení určitých rizik, ale na druhou stranu hrozí vyjetí z oblouku ve značné rychlosti. Lyžař se dostává do mrtvého úhlu, ztrácí přehled o okolí a vystavuje se riziku mnohem vážnějšího zranění. Pojišťovny uvádí, že takové střety končí poraněnými vazy, zraněním hlavy i tržnými ranami.

Lyžování a snowboarding

Co se závažnosti týče, podle statistik je vážné každé třetí zranění na lyžích a v případě snowboardu dokonce 55 % úrazů. Lyžaři si nejčastěji poraní koleno a snowboardisté zápěstí. Navzdory všem statistikám se do zahraničí za sportem vydává téměř 20 % tuzemských milovníků zimních sportů.

Proč se nespoléhat na EHIC?

Na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) se při svých cestách za zimními sporty raději nespoléhejte. Oproti komerčnímu pojištění na lyžování a snowboarding totiž platí pouze ve státních zdravotnických zařízeních, což může v praxi znamenat velký problém – v okolí zimních středisek se často nachází spíše soukromé kliniky. Ty jsou navíc na vyšší úrovni a nabízí vyšší standard ošetření. Kartička zdravotní pojišťovny zároveň nezahrnuje asistenční služby, transport vrtulníkem a převoz sanitkou do České republiky.

Lyžování a snowboarding

Díky cestovnímu pojištění budete mít jistotu, že o vás bude postaráno „se vším všudy“, nebudete hradit spoluúčast a v případě připojištění odpovědnosti ani škodu způsobenou dalším osobám. A pozor – věnujete-li se tzv. freeridu, neváhejte s uzavřením připojištění pro lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy.