Tipy na letiště

Jak to chodí na letišti

Všechno je jednou poprvé – i let letadlem. Z letu letadlem však má většina lidí strach či spíše respekt. Přece jenom jedná se o dopravní prostředek, který může kdykoliv spadnout. Navíc se nenachází na typických zastávkách, na které jsme zvyklí ve městech. Mnozí lidé se nebojí přímo letu, ale bojí se spíše toho, jestli se na letišti vůbec vyznají. Naštěstí jsou letiště tak skvěle popsaná, že lety rozhodně stihnete. Abyste však byli v klidu před svým prvním letem letadlem, připravili jsme pro vás takový tahák, který vám jistě přijde vhod.

Jelikož žijeme v moderní době, můžeme si první let ulehčit, a to tak, když se rozhodneme odbavit se online. Odbavení je nutné, bez něj nedostanete palubní lístek (tedy letenku). Během odbavení dojde k vyplnění údajů o vás z cestovního pasu či z občanského průkazu. S údaji se pak spáruje vaše letenka, kterou si následně vytisknete.

Odbavovat se samozřejmě můžete i na letišti, ovšem je to zdlouhavější. Díky online odbavování se můžete přesunout rovnou k bezpečnostní kontrole.

Bezpečnostní kontrola, limity a nástup do letadla

Bezpečnostní kontrolou projdete lehce. Je však třeba, abyste si vyndali všechno z kapes a abyste vyndali veškeré tekutiny, které převážíte. Tekutiny můžete převážet maximálně v objemu sto mililitrů, přesáhnout nemůžete. Je nutné, abyste všechny tekutiny měli uschované v uzavíratelném sáčku, které se případně rozdávají na letištích.

Po bezpečnostní kontrole si na odletové tabuli zjistíte, odkud letí přímo vaše letadlo. Na základě letenky a platného občanského průkazu či pasu budete puštěni do letadla, kde vás letuška nasměruje k vašemu sedadlu.

Slovník letiště:

Na každém letišti je vše popsáno anglicky, proto se vyplatí vědět pár základních slovíček, díky kterým zvládnete přesun k letadlu či z letadla snadno a rychle.

  • CHECK-IN (To je odbavení, které můžete provádět i online. Na základě check-inu dostanete palubní lístek, tedy BOARDING PASS)
  • GATE (Odletová brána, z níž bude odlétat vaše letadlo)
  • SECURITY CHECK (Bezpečnostní kontrola)
  • DEPARTURE (Odlet)
  • ARRIVAL (Přílet)