Navštivte ostrov zeleně v srdci Sarvaru. Obklopí vás ticho a zeleň

Navštivte ostrov zeleně v srdci Sarvaru. Obklopí vás ticho a zeleň 

Chcete se procházet kouzelným světem ticha a zeleně, naslouchat zpěvu ptactva a šumění větru v korunách stromů, kochat se hrou slunečního světla a stínů na vodní hladině, a přitom všem se ještě něčemu přiučit, rozšířit své znalosti? Navštivte ne snad přímo světoznámé, ale přesto zajímavé arboretum v samém srdci maďarského města Sarvar. 

Jak vzniká arboretum uprostřed města?  

Začalo to nenápadně. Zelinářskou a ovocnářskou zahradou. Ta sice už musela být svým způsobem známá, neboť dodávala výpěstky na císařský dvůr, ale byla to přeci „jen“ zahrada. V polovině 16. století zde sice Ferenc Nadasdy, tehdejší majitel panství, vysadil první vzácné rostliny, což však bylo na dlouhou dobu všechno. Znáte to.  

Majitel panství byl popraven, příbuzenstvo řešilo jiné problémy, a tak řádný impuls budovatelskému úsilí dodali teprve pánové z Modeny, kteří se stali majiteli zdejšího zámku, a kromě zbudování zámeckého parku, se pustili i do formování arboreta. Arcivévoda z Modeny Ferdinand Habsburk své poddané určitě nešetřil, ale výsledek stál za to. O dostatek vody pro vzniklé dílo se postaral potok Gyöngyös, který napájel zbudovaný rybník a ten postupně poskytoval vláhu postupně 123 druhům stromů a keřů, které tu byly do počátku 20. století vysázeny. 

Arboretum Sarvar v současnosti 

Je štěstím, že z hrůz 2. světové války sarvarské arboretum vyvázlo téměř bez pohromy. Po jeho prohlášení za chráněnou přírodní památku v roce 1952, tak mohlo pokračovat ve svém dalším rozvoji. A řekl bych, že výsledek za to stojí! Počet zde pěstovaných stromů, keřů a jiného rostlinstva se rozrostl na více jak 300 druhů.  

Za všechny zmiňme vzrostlé tisy, černé borovice, lípy, akácie nebo 80 let starou sekvoj. Najdete tu však i magnólie či rododendrony, které svými květy zkrášlují velkou část arboreta. Romantickou atmosféru doplňují staré duby na břehu rybníka, v korunách se občas mihnou čilé veverky a štěbetání všudypřítomného ptactva spolehlivě přehluší přeci jen občas doléhající ruch nedalekého městského centra. A abych nezapomněl. Repelent je dobré mít s sebou. Inu, voda tu je!