Víkend v Jeseníku

Na víkend do Nízkého Jeseníku

Na kole, pěšky nebo autem. Oblast Nízkého Jeseníku můžete poznávat několika způsoby. Příroda zde skrývá kouzelná místa a jejich objevování je zábava na několik let. Pokud tedy nevíte co s víkendy, vydávejte se postupně na rozlehlé území velkého množství úžasných míst.

Vodopády

Častým turistickým cílem v oblasti Nízkého Jeseníku jsou Rešovské vodopády. Nachází se zde však i jiné vodopády, o těch málokdo ví. Vydejte se například k Paseckému vodopádu, kterému se přezdívá vodopád Tepličky, Obzvláště mohutný bývá za větší vody nebo na jaře a takovou podívanou si nesmíte nechat ujít.

Kousek od Paseckého vodopádu se nachází osada Pasecký Žleb. Ta leží na říčce Teplička, která teče do obce Paseka. Místo poblíž silnice poznáte podle dřevěného altánku a informační tabule.

Přírodní klenot v podobě sopek

V Nízkém Jeseníku se nacházejí 1,2 až 3,4 milionů let staré sopky, které u nás patří k těm nejmladším. Jsou tedy také nejzachovalejší. Mezi nejvýznamnější vulkanické lokality patří Velký Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch.

Ve starém lomu pod Uhlířským vrchem u Bruntálu lze pozorovat průřez vyvržený sopečným materiálem. Převládají v něm strusky, sopečné bomby a balvany. Pod Venušinou sopkou je zase pro změnu vidět vnitřní stavba lávového proudu. Nejmohutnější a nejvyšší sopkou v této oblasti je Velký Roudný (780 m), který ze své dřevěné rozhledny poskytuje krásný výhled do krajiny.

Na výlet ke dvěma rozhlednám

Rozhledna Strážiště a rozhledna na Cvilíně. To jsou dvě rozhledny, které představují vysoko čnící majáky přesahující úroveň dnešní architektury. Hovoří se o nich často jako o nepřekonatelných a nadčasových stavbách.

Rozhledna na Cvilíně pochází z roku 1903. Je postavená celá z cihel do válcovitého tvaru a v době, kdy vznikala, se jí říkalo Liechtensteinova rozhledna (na počest bohatého mecenáše). Její vyhlídková plošina, nacházející se ve výšce 25 metrů, nabízí výhled především na město Krnov, ale také na chrám sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie. Ze Cvilína je to přírodou pouhých 5 kilometrů k rozhledně Strážiště. Ta patří k nejkrásnějším u nás a je zároveň památníkem rakouského politika Hanse Kudlicha, který je známý jako „osvoboditel sedláků“.