cestovani

Autobus bez řidiče jenom sen? Pro Japonsko realita!

To by nebyli Japonci, kdyby nebyli o krok napřed před celým světem. Už v roce 2019 by se mohli pyšnit tím, že u nich jako v jediné zemi na světě budou jezdit autobusy na autopilota – tedy bez řidiče z masa a kostí.

Je to skvělý pokrok v technologii, který ovšem také znamená propouštění řidičů autobusových linek a v budoucnu úplné vymizení této profese. Veškerou přepravu zařídí samy autobusy s názvem Baidu.

Podle informací z webových stránek společnosti Bloomberg by se tyto autobusy na autopilota mohly do Japonska dostat už začátkem roku 2019. Do provozu v čínských městech by se však měly zařadit už o něco dříve.

Baidu spolupracuje s čínským autobusovým výrobcem King Long a společně sestavují autobusy s názvem Apolong. Těch je podle nejnovějších informací vyrobeno už 100 kusů a technologická společnost na své konferenci, pořádané každý rok, zmínila, že se jejich výroba zvýšila.

V jednom autobuse může cestovat až 14 cestujících, kteří si budou muset zvykat na absenci řidiče a volantu. Nemusí se bát, že by technika selhala – autobusy Apolong jsou vybaveny jízdními schopnosti úrovně 4, které v určité zeměpisné oblasti řidiče opravdu nevyžadují.

Jedná se o obrovskou výhodu nebo o zbytečnou inovaci, která do naší společnosti přinese až moc pohodlí a v neposlední řadě také nezaměstnanost mnoha lidí? Můžeme se na to dívat z různých úhlů, ale je to, zdá se, nevyhnutelný pokrok lidské rasy kupředu. Můžeme se tedy jen (ne)těšit, kdy autobusy bez řidiče dorazí i k nám do České republiky!