Největší jeskyní hrad

Největší jeskynní hrad světa s úsměvným příběhem

Na jihozápadě Slovinska se ukrývá pohádkový jeskynní hrad Predjama. A právě díky tomu, že byl vytesán do skály, přežívali jeho obyvatelé ve středověku i dlouhodobá obléhání. Až na rytíře Erazema. Ten se bezpečím na svém hradě chlubil tak dlouho, dokud na to nedoplatil.

Predjamský hrad je přístupný celoročně, mění se pouze otevírací doba podle sezony. Pochází ze 13. století a na první pohled vypadá spíše jako domeček pro panenky, ovšem ve skutečnosti se jedná o největší jeskynní hrad na světě, což jej dostalo i do Guinessovy knihy rekordů.

Predjamu také několikrát využili filmaři k natáčení. V roce 1986 se zde natáčel například film Božská relikvie v hlavní roli s Jackie Chanem a o několik let později se hrad objevil i ve snímku Ghost Hunters International.

Osudná latrína ponížila barona až na smrt

Hrad vytesaný do skály, která zároveň částečně tvoří samotné hradní zdi (stavitelům tak ušetřila trochu práce), představoval pro obyvatele sice tvrdé podmínky, ale zároveň jim poskytoval bezpečí. Hrad byl v podstatě nedobytný a protkaný tajnými uličkami, což šlechtě dovolovalo mít i při dlouhodobém obléhání zajištěný přísun potravy z města. Navíc měli díky chladným a vlhkým jeskynním stěnám zaručený i přísun vody. Takže otrávení nedaleké říčky by nepřátelům nepomohlo.

Ovšem rytíř Erazem Lueger Predjamský na své vychloubání neporazitelností doplatil. V roce 1484 byl hrad vystaven ročnímu obléhání a jeho obyvatelé byli v takovém bezpečí, že Erazem po svém sluhovi posílal nepřátelům jídlo aby ukázal, že je neporazitelný. Jenomže s čím Erazem nepočítal, byla lidská chamtivost. Sluha se nepřáteli nechal podplatit a prozradil jim slabinu hradu. Tou byla venkovní latrína nad jeskyní.

Vojákům tedy stačilo si na barona počkat a poté jej nepřipraveného a oslabeného mohli zabít. Baron tak zemřel sám a ponížen. Průvodkyně hradu dodává, že kdykoli tento příběh vypráví a lidé se mu smějí, není jí to zrovna příjemné a cítí se trochu trapně.