Navštivte muzeum Merkuru

Navštivte muzeum Merkuru

Stavebnice Merkur – fenomén pěti generací, který má v Polici nad Metují své vlastní muzeum.

Všichni z nás určitě znají slavnou stavebnici, se kterou si hrávali naši rodiče, dokonce i prarodiče. Jako malí jsme montovali autíčka, jeřáby… Řeč je o nejslavnější značce kovových stavebnic, vláčků a učebních pomůcek, která vznikla počátkem dvacátého století v Polici nad Metují – MERKUR.

S Merkurem si děti hrají už 97 let

Počátky výroby stavebnice sahají až do roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Ještě před založením si nechal pan Vancl patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor.

Roku 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě až dodnes. Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami velikosti M 3,5. Tímto krokem se stavebnice přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka MERKUR.

Merkur je dokonce tak rozvinutou firmou, že konkuruje několika celosvětovým firmám. Francouzská firma Meccano jej například chtěla odkoupit jenom proto, aby se konkurenta zbavila. Merkur však stále žije, dál se rozvíjí do řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.

Merkur je víc než hračka pro děti

Přestože byl Merkur původně myšlen především jako hračka pro děti, postavit z ní může kdokoliv opravdu cokoliv. Z Merkuru vznikl i prototyp čočkostroje. V roce 1961 jej sestrojil Čech, pan Otto Wichterle, a odlil z něj své první čtyři čočky. Během prvních čtyř měsíců s manželkou po večerech na aparatuře z Merkuru vyrobili asi 5500 čoček.

Muzeum se pyšní největší stavbou postavenou z Merkuru a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů – jde o Ocelové město. Stavba města byla zahájena v roce 2000 a dokončena byla v roce 2016.