San Francisco

Čím vším je San Francisco zajímavé?

Na západním pobřeží USA se nachází San Francisco – město proslulé svými strmými kopci a neobvyklou městskou dopravou. San Francisco je rájem jak surfařů, tak cyklistů. Řadí se mezi nejkrásnější města na světě a vyniká také svými unikáty, mezi něž se patří slavný most, piano na schodech, lanovka a kousek Číny uprostřed města.

Lvouni a mořské pochoutky

Kalifornie je rájem lvounů a slavné molo Pier 39 je jimi přímo přeplněné. Ovšem nejedná se o tak zábavnou atrakci – jejich „hekání“ a převalování z jednoho boku na druhý každého časem omrzí. Ovšem okolí mola už je pestřejší! Lidé se zde vlní v rytmu hudby pouličních muzikantů a láká je zahrát si na obřím pianu, které je ve skutečnosti jen řada schodů.

Další populární destinací je Fisherman’s Wharf, kde si lidé každého věku přijdou na své. Kromě tancování s pouličními umělci si tady kolemjdoucí mohou vybrat z pestré nabídky mořských pochoutek! Stánkaři vám například mohou připravit čerstvou krabí omáčku z právě nachytaných krabů.

Nejznámější most na světě

Dominantou San Francisca je most Golden Gate. Kromě toho, že je nejznámějším mostem, je také bohužel nejvyhledávanějším místem sebevrahů. Výstavba mostu byla zahájena už v roce 1933 a dokončena byla o čtyři roky později. Zajímavostí je, že původní barva mostu byla oranžová a dodnes se oranžovou natírá. To až nánosy několika vrstev vytvořily červený odstín tak, jak ho známe dnes.

Historická tramvaj v centru města

Do „městského“ kopce se lidé vozí v Cable Car, což můžeme volně přeložit jako lanovka. Ve městě slouží především jako atrakce pro turisty, ale Cable Car využívají i místní.  Ovšem po nejklikatější ulici nikoho nic nepoveze, tu musí každý poctivě vyšlapat. Jedná se o Lombard Street, která je známá svými zatáčkami, a tedy komplikacemi pro řidiče.

Áčkový mrakodrap a nádech Číny

Další dominantou je mrakodrap do „áčka“. Nazývá se Transamerica Pyramid, je nejvyšší budovou v San Franciscu a nachází se v blízkosti čínské čtvrti. Chinatown, jak se čtvrť nazývá, je největší čínskou komunitou na západním pobřeží.