Praha láká na svá NEJ. Co jste o hlavním městě nevěděli?

Praha láká na svá NEJ. Co jste o hlavním městě nevěděli?

Hlavní město České republiky je bezesporu velkým lákadlem, a to nejen pro zahraniční turisty. Zamilují se do něj také Češi, ať už zde žijí či nikoliv. Jelikož je Praha pro nás hlavním městem déle jak sto let, řada lidí přišla na několik jejích pražských NEJ, která stojí za navštívení nebo která stojí alespoň za to, abychom o nich věděli. Co zajímavého Praha ukrývá? 

Seznam pražských NEJ 

  • Pražský hrad je nejrozsáhlejším hradním komplexem v celé Evropě. Rozkládá se na úctyhodné ploše dosahující téměř 70 tisíc metrů čtverečních.  
  • Naproti Národnímu divadlu se dodnes nachází a stále funguje nejstarší pražská kavárna Slávia, kde svou kávu popíjel nejen Jan Werich, ale také Šimek a Grossman, jež jste vymýšleli své dodnes notoricky známé písně. Kavárna byla otevřená roku 1884. 
  • Při cestování metrem vás možná zarazí někde až příliš dlouhé eskalátory. Ty nejdelší jsou na stanici Náměstí Míru, kde je stanice položena opravdu nejhlouběji (je 53 metrů hluboká). Eskalátory zde jsou tedy nejdelší. 
  • Jaké náměstí je v Praze největší? Rozhodně to není Staroměstské ani Václavské, ale Karlovo, které se rozprostírá přes 80 000 metrů čtverečních. Dříve se mu říkalo Dobytčí trh, dnes se toto označení už dávno zažehnalo. 
  • O Praze se říká, že je stověžatá. A při pohledu na ni z různých perspektiv je tomu opravdu tak. Za největší kostel v Praze se považuje katedrála sv. Víta, která se nachází na pražském hradě a která je hrobkou sv. Václava, patrona naší země. 
  • V hlavním městě Česka se také nachází i nejstarší dochovaná funkční synagoga, kterou je ta na Josefově. Na zdejší půdě se najdou pozůstatky Golema, což je pro milovníky historie opravdu něco.  
  • I když je za největší náměstí považováno Karlovo náměstí, za nejdelší se považuje Václavské. Je dlouhé 750 metrů. A zatímco Karlovo mělo dříve přezdívku Dobytčí trh, Václavskému se zase říkalo Koňský trh.