Počasí v Ligurii se hodí ke koupání od června do září: moře má v Janovském zálivu v červenci 25,5 °C a v srpnu 26,2 °C, přes den je 28 °C a v červenci spadne jen 13 až 25 mm deště. Nejvíc prší v říjnu a listopadu, v Janově v listopadu průměrně 202 mm, a podle agentury ARPAL mohou podzimní bouře za několik hodin přinést stovky milimetrů. V zimě je na pobřeží přes den 11 až 13 °C a mrazy u moře jsou výjimka. Čísla pocházejí z normálů WMO 1991 až 2020 (Genova Sestri, Capo Mele, Sarzana Luni), z teploty moře NOAA OISST za roky 2016 až 2025 a z pozorování ARPAL.
Obsah průvodce
- Klima Ligurie: normály WMO ze tří stanic
- Počasí v Ligurii v jednotlivých měsících
- Teplota moře: Janovský záliv a Ponente
- Podzimní přívalové deště podle ARPAL
- Vedro a bouřky: léto 2026 podle ARPAL
- Kdy jet do Ligurie podle cíle
- Časté otázky
- Související průvodci na Dovolená volá
- Oficiální zdroje a platnost
Klima Ligurie: normály WMO ze tří stanic
Světová meteorologická organizace uvádí normál 1991 až 2020 pro tři stanice: Genova Sestri (WMO 16120, 4 m n. m., letiště asi 7 km západně od centra), Capo Mele (WMO 16153, 220 m n. m., mys u Laigueglie, Ponente) a Sarzana Luni (WMO 16125, 10 m n. m., údolí Magry asi 13 km východně od La Spezia, Levante). Sluneční svit (2 413 hodin za rok) uvádí jen Capo Mele.
Na úzké obrazovce lze tabulku posunout do strany.
| Měsíc | Capo Mele max °C | Capo Mele min °C | Genova Sestri průměr °C | Sarzana Luni max °C | Sarzana Luni min °C | Slunce h/den Capo Mele |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leden | 12,1 | 7,0 | 9,0 | 11,3 | 4,0 | 4,6 |
| Únor | 12,6 | 6,9 | 9,6 | 12,1 | 4,0 | 5,1 |
| Březen | 14,8 | 8,7 | 12,0 | 15,0 | 6,5 | 5,9 |
| Duben | 17,2 | 11,0 | 14,6 | 18,0 | 9,2 | 6,6 |
| Květen | 21,0 | 14,7 | 18,4 | 22,2 | 13,0 | 7,6 |
| Červen | 24,7 | 18,2 | 21,9 | 26,1 | 16,5 | 8,9 |
| Červenec | 27,7 | 21,0 | 24,7 | 29,0 | 18,8 | 9,8 |
| Srpen | 28,3 | 21,6 | 24,9 | 29,5 | 19,0 | 9,2 |
| Září | 24,9 | 18,4 | 21,6 | 25,2 | 15,4 | 7,4 |
| Říjen | 20,4 | 14,8 | 17,6 | 20,5 | 12,4 | 5,4 |
| Listopad | 16,1 | 10,9 | 13,0 | 15,8 | 8,7 | 4,3 |
| Prosinec | 13,2 | 8,1 | 10,0 | 12,4 | 5,2 | 4,3 |
Zimní maxima jsou kolem 12 až 13 °C, v noci u Capo Mele 7 až 8 °C. Údolí Sarzany v zimě vychladne víc (leden 4,0 °C) a v létě se víc ohřeje (červenec 29,0 °C proti 27,7 °C v Capo Mele).
Na úzké obrazovce lze tabulku posunout do strany.
| Měsíc | Srážky Capo Mele mm | Srážky Genova Sestri mm | Srážky Sarzana Luni mm | Moře Janovský záliv °C | Moře Ponente °C |
|---|---|---|---|---|---|
| Leden | 58 | 72 | 87 | 14,6 | 14,6 |
| Únor | 43 | 55 | 77 | 13,9 | 14,0 |
| Březen | 47 | 56 | 85 | 13,9 | 14,0 |
| Duben | 65 | 71 | 80 | 15,5 | 15,3 |
| Květen | 39 | bez normálu | 59 | 18,4 | 17,9 |
| Červen | 26 | 48 | 55 | 22,8 | 22,3 |
| Červenec | 13 | 25 | 21 | 25,5 | 25,2 |
| Srpen | 19 | 57 | 34 | 26,2 | 26,0 |
| Září | 68 | 121 | 98 | 24,2 | 23,9 |
| Říjen | 99 | 151 | 137 | 21,3 | 21,0 |
| Listopad | 118 | 202 | 142 | 18,7 | 18,5 |
| Prosinec | 83 | 88 | 113 | 16,1 | 16,1 |
Moře: průměr NOAA OISST 2016 až 2025, buňka 0,25 stupně u Janova a u Sanrema. Genova Sestri květnový úhrn nezveřejňuje.
Srážky mají podzimní vrchol: v Janově spadne od září do listopadu 474 mm, asi polovina úhrnu uvedených měsíců. Ponente je sušší, Capo Mele má za rok 677 mm a Sarzana 989 mm.
Počasí v Ligurii v jednotlivých měsících
Teploty a slunce jsou z Capo Mele, srážky jako rozpětí tří stanic, moře z Janovského zálivu.
Počasí v Ligurii v lednu
Leden má přes den 12,1 °C, v noci 7,0 °C a 4,6 hodiny slunce denně. Spadne 58 až 87 mm, moře má 14,6 °C. V Sarzaně mrzne asi 4 noci.
Počasí v Ligurii v únoru
Únor má přes den 12,6 °C a spadne 43 až 77 mm. Moře je nejchladnější v roce, 13,9 °C, o 4 °C víc než v Rimini.
Počasí v Ligurii v březnu
Březen přináší 14,8 °C přes den a 8,7 °C v noci. Slunce svítí 5,9 hodiny denně, moře má 13,9 °C.
Počasí v Ligurii v dubnu
V dubnu je přes den 17,2 °C, moře 15,5 °C. Spadne 65 až 81 mm, bouřky jsou asi 1 den.
Počasí v Ligurii v květnu
Květen má 21,0 °C přes den, 7,6 hodiny slunce denně a moře 18,4 °C, v Janovském zálivu od 16,6 °C (2021) do 19,8 °C (2016). V Capo Mele spadne 39 mm.
Počasí v Ligurii v červnu
Červen má 24,7 °C přes den a moře 22,8 °C. V Capo Mele jsou 1,4 dne nad 30 °C. Spadne 26 až 55 mm.
Počasí v Ligurii v červenci
Červenec je nejsušší: 27,7 °C přes den, 9,8 hodiny slunce denně a 13 až 25 mm srážek. Moře má 25,5 °C, v letech 2016 až 2025 od 24,0 °C (2021) do 27,2 °C (2022).
Počasí v Ligurii v srpnu
Srpen má 28,3 °C přes den, 21,6 °C v noci a nejteplejší moře, 26,2 °C. Nad 30 °C je v Capo Mele asi 8 dní, v Sarzaně 14 dní. Bouřky jsou asi 3 dny.
Počasí v Ligurii v září
Září má přes den 24,9 °C a moře 24,2 °C. Deště přibývá, 68 až 121 mm, a bouřky jsou nejčastější v roce, asi 4 dny.
Počasí v Ligurii v říjnu
Říjen má 20,4 °C přes den a moře ještě 21,3 °C. Prší ale 99 až 151 mm, v Janově asi 4 dny s úhrnem nad 10 mm.
Počasí v Ligurii v listopadu
Listopad je nejdeštivější: 118 až 202 mm, v Janově asi 5 dní nad 10 mm. Přes den je 16,1 °C, slunce svítí 4,3 hodiny denně, moře má 18,7 °C.
Počasí v Ligurii v prosinci
Prosinec má přes den 13,2 °C, v noci 8,1 °C a spadne 83 až 113 mm. Slunce svítí 4,3 hodiny denně, moře má 16,1 °C.
Teplota moře: Janovský záliv a Ponente
Moře má v Janovském zálivu 22,8 °C v červnu, 25,5 °C v červenci, 26,2 °C v srpnu a 24,2 °C v září. Na Ponente je o 0,2 až 0,5 °C chladněji (22,3, 25,2, 26,0 a 23,9 °C), na Levante u Levanta až o 0,3 °C tepleji. V srpnu bylo v letech 2016 až 2025 v Janovském zálivu od 25,0 °C (2016) do 28,1 °C (2024).
V únoru je moře o 4 °C teplejší než u Rimini (13,9 proti 9,8 °C), v létě o 0,7 °C chladnější (srpen v Rimini 26,9 °C, viz počasí v Rimini). V říjnu drží 21,3 °C, v listopadu 18,7 °C.
ARPAL napočítala z dat Copernicus Marine 79 mořských vln horka od roku 1982, z toho 50 od roku 2011. V roce 2022 trvaly 137 dní, v roce 2026 do 27. července už 127 dní. Průměr celého Ligurského moře dosáhl v červenci až září 2024 29,7 °C, což není měření jedné boje. Pro léto 2026 uvádí odchylky povrchové teploty až +5 °C koncem června a +3 až +4 °C v červenci a srpnu.
Podzimní přívalové deště podle ARPAL
Regionální agentura ARPAL popisuje podzimní přívalové deště ve zprávách Rapporti di eventi significativi a v oznámeních. Tabulka uvádí její naměřené hodnoty.
Na úzké obrazovce lze tabulku posunout do strany.
| Datum | Kde | Co naměřila ARPAL |
|---|---|---|
| 25. října 2011 | Cinque Terre, Val di Vara | Přes 400 mm za 6 hodin, Brugnato 539 mm za 24 hodin, Monterosso 382 mm za 24 hodin |
| 4. listopadu 2011 | Janov a vnitrozemí | Vicomorasso až 180 mm za hodinu, Rossiglione přes 480 mm za 12 hodin |
| 9. října 2014 | Janov | Genova Geirato 141 mm za hodinu a 226 mm za 3 hodiny |
| 2. až 5. října 2021 | Vnitrozemí Savonska a Janova | Rossiglione 927 mm za 60 hodin a 740,6 mm za 12 hodin, překonán rekord z roku 1970 |
| 8. října 2024 | Střed regionu, Campo Ligure | 97 mm za hodinu a 200 mm za 3 hodiny při červené výstraze |
| 9. září 2026 | Vnitrozemí | Cabanne 214 mm a Amborzasco 176,4 mm za 24 hodin |
Vzorec se opakuje: stovky milimetrů spadnou za několik hodin na malé ploše. V říjnu 2021 měla stanice Rossiglione za 24 hodin 883,8 mm, víc než roční úhrn Capo Mele.
Pět ze šesti událostí v tabulce připadá na říjen a listopad. Sledujte Bollettino Liguria na webu ARPAL a řiďte se oranžovou nebo červenou výstrahou. Pobřežní železnici a lodě mezi městy popisuje článek Ligurie vlakem a lodí.
Vedro a bouřky: léto 2026 podle ARPAL
ARPAL označila léto 2026 za nejteplejší z posledních desetiletí: odchylka regionu byla +2,5 °C proti období 2003 až 2022. Extrémní vedro trvalo 59 dní, v roce 2022 jen 30. Dne 13. srpna měla Busalla 37,5 °C a La Spezia 36,9 °C, na stanici Genova-Università bylo 77 z 92 letních nocí tropických.
Tropických nocí (minimum aspoň 20 °C) bylo v září 2026 24 v Imperii, 22 v Savoně, 19 v Janově a 8 v La Spezii, což se podle ARPAL v řadě pozorování ještě nestalo. Bouřky mají vrchol od srpna do října (v Capo Mele 3,6 dne v září). S dětmi na vedro pamatuje průvodce Ligurií s dětmi.
Kdy jet do Ligurie podle cíle
Na koupání jeďte od konce června do poloviny září: červenec a srpen mají moře 25 až 26 °C, červen 22 až 23 °C. Září je klidnější, moře drží 24,2 °C, ale bouřky jsou nejčastější. Pláže a města: průvodce plážemi Ligurie a průvodce Janovem.
Na turistiku a města se hodí duben, květen, září a první polovina října s 17 až 25 °C přes den. Pro stezky v Cinque Terre, u Levanta a v Lerici a Portovenere sledujte výstrahy hlavně v říjnu a listopadu. Na Ponente kolem Sanrema i Alassia a Finale Ligure je sušší: Capo Mele má za rok 677 mm. Cestu autem řeší dálnice a mýto v Itálii, širší souvislosti průvodce Itálií.
Časté otázky
Kdy jet do Ligurie na koupání?
Od konce června do poloviny září. Moře má v Janovském zálivu v červnu 22,8 °C, v červenci 25,5 °C, v srpnu 26,2 °C a v září 24,2 °C.
Jak teplé je moře v Ligurii?
Podle NOAA OISST 2016 až 2025 má Janovský záliv v srpnu 26,2 °C a Ponente 26,0 °C. V únoru je 13,9 °C. V jednotlivých letech se srpen pohyboval od 25,0 do 28,1 °C.
Dá se v Ligurii koupat v září a v říjnu?
V září ano, moře má 24,2 °C. V říjnu má 21,3 °C, ale spadne 99 až 151 mm srážek.
Kdy v Ligurii nejvíc prší?
V říjnu a listopadu. Janov má 151 a 202 mm, Capo Mele 99 a 118 mm, Sarzana Luni 137 a 142 mm. Nejméně prší v červenci, 13 až 25 mm.
Jaké je počasí v Ligurii v zimě?
Přes den je 12 až 13 °C, v noci 7 až 8 °C a moře má v lednu až březnu 13,9 až 14,6 °C. Slunce svítí v Capo Mele 4 až 6 hodin denně.
Jak horko je v Ligurii v létě?
V Capo Mele je v červenci a srpnu 27,7 a 28,3 °C přes den, v Sarzaně 29,0 a 29,5 °C. Léto 2026 bylo podle ARPAL výrazně teplejší.
Kde sledovat výstrahy před deštěm?
Na webu ARPAL Liguria, v sekci Meteo, kde je Bollettino Liguria s předpovědí a výstrahami. Při oranžové nebo červené výstraze se řiďte pokyny obce.
Související průvodci na Dovolená volá
- Ligurie: průvodce: Riviera di Ponente a di Levante
- Pláže v Ligurii: pláže, voda a pravidla
- Ligurie vlakem: vlaky po pobřeží a lodě
- Janov: co vidět: Janov, akvárium a Strade Nuove
- Portofino a Santa Margherita: Portofino a Camogli
- Itálie: průvodce: Itálie na moři a jezerech
Oficiální zdroje a platnost
- NOAA NCEI: normály WMO
- NOAA OISST: teplota moře
- ARPAL Liguria: zprávy o událostech a pozorování
Stav k říjnu 2026, jde o průměry let 1991 až 2020 a 2016 až 2025, jednotlivé roky se od nich liší.
