Místa se silným větrem

Na jakých místech vítr fouká nejsilněji?

V Česku si neuvědomujeme, jak vítr, který je pro nás jenom nepříjemnou záležitostí, může být nebezpečný. Na mnoha místech na světě je vítr nejničivější živel, který nejen, že způsobí řadu neštěstí a kalamit, ale taky často bere životy. Pojďme se podívat na místa, kde vítr fouká tak silně, že následky jsou vážně strašné a někdy až děsivé.

Kdy byla nejsilnější bouře na světě?

Bohužel větrné bouře se prohnání světem dnes a denně. V televizích či v médiích se však mluví jen o těch nejničivějších, které dokážou vzít i životy mnohým z nás. Do dnešního dne se však (naštěstí) nepřekonala ta nejsilnější bouře, která se konala roku 1925. Toho roku zhruba 18. března kolovala světem zpráva o nejsilnějším tornádu vůbec, které se konalo ve Spojených státech amerických. Tornádo je dodnes známé pod svým názvem Tri-State, kdy během svého řádění překonalo 400 kilometrů. Tehdy zmiňované tornádo dosáhlo intenzity F5.

Z názvu můžeme vyvodit, že se tornádo objevilo ve třech amerických státech, a to konkrétně v Missouri, Indianě a Illinois.

Tornádo, které dnes známé pod názvem Tri-State Tornádo, je dodnes známé i jako nejdelší tornádo na světě a zároveň si ho zejména Američané pamatují jako nejsmrtelnější tornádo v USA. Během tornáda totiž zahynulo 695 lidí, další dva tisíce lidí bylo zraněno.

Kde se tornáda vyskytují nejčastěji?

Mnozí lidé si neustále stěžují na Českou republiku, ovšem představte si, že byste bydleli v oblastech, kde byste se museli každý den obávat tornáda. Zejména v povodí Mississippi, tedy na území mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím, se prohání každý rok nejvíce tornád. Nejvíce jich zaznamenali na pobřeží Spojených států amerických, konkrétně v Texasu, v Louisianě, v Mississippi či na Floridě.

Tornáda se objevují i v Česku

Samozřejmě ani Česko není výjimkou, i zde se občas vyskytne tornádo. Nejsilnějším tornádem bylo u nás to, které se Českem prohnalo roku 2008.