Svatební zvyky v České republice. Berte se u nás, nikoli v zahraničí

Svatební zvyky v České republice. Berte se u nás, nikoli v zahraničí

V současné době se stává zvykem, že se lidé chodí brát do zahraničí. Chtějí si zkrátka své životní “ano” říct u moře, kde je klid, jen s těmi nejbližšími. Je to ale velká škoda, a to zejména proto, že je v České republice plno krásných míst, kde se může konat svatba. Je to ale také škoda ještě z jednoho prostého důvodu, a sice proto, že máme v České republice plno krásných, zajímavých zvyků, které tímto upadají v zapomnění. Jestliže jste se rozhodli ale pro pravou českou veselku, přinášíme vám seznam nejznámějších, ovšem i méně známých českých svatebních zvyků, které by měly být součástí vaší svatby.

Pokud se blíží svatba vaše nebo někoho známého, přinášíme vám seznam těch nejznámějších, ovšem i méně známých českých zvyků, které by rozhodně neměly chybět na žádné české svatební veselce. Zakomponujete na svou svatbu všechny svatební zvyky nebo se rozhodnete jen pro některé z nich?

Zkouška nevěsty a zkouška ženicha

Je velká škoda, že tyto dvě tradice už upadly v zapomnění. Zkoušky totiž ukázaly, jestli bude žena dobrou nevěstou a muž dobrým ženichem. U ženy byla takzvaná zkouška smetím. Když vešla nevěsta do domu, uviděla jen rozsypané smetí. Pokud se ihned chopila smetáčku a začala smetí uklízet, ukázalo se, že bude dobrou hospodyní a manželkou.

U ženicha to bylo tak, že viděl špalík a sekyru a láhev vína. Podle toho, čeho se první chopil, se usoudilo, jestli to bude dobrý a pracovitý manžel nebo jestli to bude alkoholik.

Něco starého, nového, modrého a půjčeného

To je tradice, o které se říká, že se vzala z Ameriky, ale i u nás má tato tradice dlouhou historii. Dodnes se to plní, nevěsta a její družičky si hledí na to, aby měla něco starého, něco nového, něco půjčeného a také něco modrého. Starou věcí obvykle bývá rodinný šperk a symbolizuje, že za sebou nevěsta nechává starý život. Nová věc je zase symbolem nadcházející nové etapy života. Něco modrého, což obvykle bývá podvazek nebo mašlička, symbolizuje čistotu a nevinnost a věrnost, něco půjčeného má přinést do manželství štěstí – obvykle to bývá sponka nebo svatební šaty.