Proč se lámou nohy v Číně?

Proč se lámou nohy v Číně?

Pokud se vydáte do Číny na dovolenou či za zdejší kulturou, může vás při této cestě leccos překvapit. Například se setkáte s ženami, které mají zdegenerované, zlámané či zakrnělé kosti. Možná se tomu budete divit, ženy v takové podobě však mají své vysvětlení. Seznamme se se zvláštním zvykem či tradicí, kterou nejspíše nikdy plně nepochopíme, jelikož zde nežijeme.

Jak jsme zmínili, mnohé čínské dívky mohou mít kosti zakrnělé, zlámané až zdegenerované. Jedná se však o sexuální symbol a o znak vysokého postavení ve společnosti. Čínské dívky, které měly normální velké nohy, v minulosti neměly šanci se provdat. Číňané si totiž krásu představují tak, že dívka má nohu dlouhou maximálně sedm centimetrů – takto velkým nohám se říkalo liliové květy.

I když člověk nikdy nevěděl, do jaké délky nohy dívce dorostou, začínalo se s rituálem či procesem už v raném dětství.

Začíná to už v pěti letech

Je zvláštní, že Číňané automaticky počítali s tím, že nohy ženám narostou a že budou delší než sedm centimetrů. To ostatně potvrzuje i fakt, že se s procesem začínalo už u dívek v pěti letech. Nohy se pětiletým holčičkám zavinuly do bandáže a umístily se do miniaturních botiček. V průběhu let se boty utahovaly, tím se také zmenšovaly. Při růstu nohou docházelo k lámání prstů, také se zbortila klenba nohy.

Je šílené, že takto trpěly malé dívky. Proces je doprovázen dlouhá léta ukrutnou bolestí, odumírají při procesu nedokrvené části, často nohy uhnívají a nakonec jsou nutné amputace. V mnoha případech děti umřely.

Nechodily, přesto po nich muži šíleli

Nemusíme ani říkat to, že ženy s takovýma nohama nemohly chodit. To ostatně nic neměnilo fakt, že muži po nich opravdu šíleli. V Číně se věří dodnes, že ženy s malými chodidly jsou bohyněmi sexu.

Tato činnost byla v Číně zakázána na konci 19.století, na venkově však probíhala až do minulého století. Je však možné, že tento otřesný rituál stále ještě v některých vesnicích probíhá.