Zamilované zámky

Zamilované zámky cestují světem. Kde to všechno začalo?

Kdy to jenom všechno začalo? Od kdy si všichni zamilovaní lidé připínají zámky s jejich jmény na mosty nacházející se nejen ve světě, ale i v Česku? Pro někoho to může být romantické vyznání lásky, pro městské úředníky je to hotové peklo. Zámky lásky, jak se těmto zámkům připnutých na mostech přezdívá, jsou možná na pohled krásná věc, ale prakticky jsou to kaziči. Například v Paříži zdejší most je ověšen tolika zámky, že je na něj přístup takřka zakázán, protože hrozí, že spadne. Proč však lidé začali vyznávat svou lásku právě tímto způsobem? Proč najednou láska musí ničit i velice krásné mosty po celém světě?

Zámky lásky se samozřejmě nepřipínají jenom na zábradlí mostů v Paříži, ale tento rádoby trend zamířil i do České republiky, kde lidé začali připoutávat své zámky například v Praze na Karlíně. Kdy to však všechno začalo?

Může za to tragická láska ze Srbska

Lidé bohužel věší zámky na nejméně vhodná místa. Měli by je však připoutávat v Srbsku, konkrétně ve zdejších lázních Vrnjačka Banja. Právě odtud takové vyznání lásky pochází a právě zde je věšené zámků vítáno, kdežto kdekoliv na světě je to spíš nelegální aktivita.

Tento zvyk je bohužel spojen s příběhem o tragické lásce mezi mladým důstojníkem a učitelkou. Milenci se stýkali na mostě vedoucí přes říčku právě u lázeňské promenády. Stýskali se zde až do dne, kdy důstojníka povolali do Řecka, kde se podle všeho měl střetnout z tamější krasavicí a krásnou učitelku tím pádem zavrhnul.

Jak to bylo dál?

Zklamaná učitelka se zlomeným srdcem díky nešťastné lásce chřadla, až nakonec zemřela. A jelikož celé město vědělo, že se stýkávali na mostě, začali na její památku na most věšet zámky sebe a svých vyvolených, a to z jediného důvodu. Chtěli, aby jejich láska byla věčně uzamčena a aby byl jejich vztah zpečetěn. Klíče se poté vždy vhazují do řeky, přes kterou most vede.