Malta: počasí po měsících a kdy jet k moři 2026

Nejlepší kompromis pro Maltu nabízí květen, červen, září a říjen. Červenec a srpen jsou nejsušší a nejteplejší, ale pro celodenní památky mohou být únavné. Zima je mírná, současně větrnější a deštivější; moře a lodní provoz se neřídí jen teplotou vzduchu. Níže najdete počasí na Maltě po měsících podle klimatických normálů, teplotu moře i to, kdy jet za koupáním, na Gozo a Comino, za památkami nebo za potápěním.

Rychlá odpověď: K moři jeďte od června do října, na pěší poznávání od března do května nebo v listopadu. Pro kombinaci koupání, Valletty a Goza nejlépe vychází červen a druhá polovina září.

Nejdůležitější rozhodnutí v jedné tabulce

Období Charakter Nejlepší využití
leden a únor mírno, vítr a déšť města a muzea
březen a duben jaro, proměnlivé moře pěší výlety
květen a červen teplo a dlouhé dny poznávání i koupání
červenec a srpen horko a minimum deště pláž s ranním programem
září a říjen teplé moře, více přeháněk nejlepší kompromis
listopad a prosinec kratší den, déšť a vítr klidnější kultura

Klimatická tabulka Malty: normály 1991 až 2020 z Luqy

Maltská meteorologická služba (Malta Meteorological Office) měří na letišti v Luqa uprostřed hlavního ostrova a své měsíční bilance porovnává s klimatickým normálem 1991 až 2020. Z těchto normálů vychází následující tabulka.

Měsíc Průměrná teplota vzduchu Srážky
Leden 12,9 °C 79,3 mm
Únor 12,6 °C 69,0 mm
Březen 14,1 °C 39,7 mm
Duben 16,4 °C 18,7 mm
Květen 20,0 °C 10,3 mm
Červen 24,2 °C 5,8 mm
Červenec 26,9 °C 0,1 mm
Srpen 27,5 °C 9,9 mm
Září 24,9 °C 59,2 mm
Říjen 21,7 °C 77,6 mm
Listopad 17,9 °C 89,1 mm
Prosinec 14,5 °C 84,8 mm

Průměrná teplota je průměr dne a noci, odpolední maxima leží zhruba o 3 až 5 °C výš. Srpnové hodnoty jsou dopočtené z normálu pro celé léto, ostatní uvádí meteorologická služba přímo. Za rok na Maltě spadne 543,4 mm srážek a téměř tři čtvrtiny z nich připadají na pět měsíců od října do února. Celé léto od června do srpna má normál jen 15,8 mm.

Průměry přitom zakrývají velké výkyvy mezi roky. V říjnu 2021 naměřili v Luqa 246,2 mm, v říjnu 2023 pouhých 0,2 mm, což byl nejsušší říjen od roku 1922.

Teplota moře a slunce od dubna do října

Tabulka ukazuje normál teploty hladiny moře a slunečního svitu pro sedm měsíců, kdy se u vody dá reálně něco plánovat.

Měsíc Teplota moře Sluneční svit za měsíc Průměrně za den
Duben 16,3 °C 252,9 h 8,4 h
Květen 18,4 °C 307,2 h 9,9 h
Červen 22,0 °C 334,1 h 11,1 h
Červenec 25,2 °C asi 369 h 11,9 h
Srpen 26,7 °C asi 338 h 10,9 h
Září 26,1 °C 253,1 h 8,4 h
Říjen 24,0 °C 217,7 h 7,0 h

Moře se ohřívá pomalu a stejně pomalu chladne. Nejteplejší je v srpnu (26,7 °C), září zaostává jen o 0,6 °C a říjen má s 24,0 °C teplejší vodu než červen.

V zimě moře neklesá pod 15 °C: lednový normál je 16,2 °C, únorový a březnový shodně 15,3 °C a prosincový 18,3 °C. Slunce svítí i tehdy, od 165,7 hodiny v prosinci po 224,7 hodiny v březnu. V srpnu 2026 naměřili meteorologové poprvé 31,1 °C.

Denní maxima a minima podle dat WMO

Průměrná denní maxima a minima pro stanici Luqa zveřejňuje Světová meteorologická organizace (WMO) z podkladů maltské služby, a to za starší období 1961 až 1990. Dnem se srážkami se rozumí den s úhrnem aspoň 0,1 mm.

Měsíc Denní maximum Noční minimum Dny se srážkami
Leden 15,2 °C 9,2 °C 13,7
Únor 15,5 °C 9,3 °C 10,9
Březen 16,7 °C 10,1 °C 8,9
Duben 19,1 °C 11,9 °C 6,4
Květen 23,3 °C 14,9 °C 2,8
Červen 27,5 °C 18,4 °C 1,1
Červenec 30,7 °C 21,0 °C 0,4
Srpen 30,7 °C 21,8 °C 1,0
Září 28,0 °C 20,1 °C 3,9
Říjen 24,2 °C 17,1 °C 10,2
Listopad 20,1 °C 13,9 °C 10,6
Prosinec 16,7 °C 11,0 °C 14,2

Dnešní Malta je zhruba o stupeň teplejší. Podle normálu 1991 až 2020 je průměrné denní maximum v březnu 17,4 °C, v dubnu 20,1 °C, v květnu 24,3 °C, v červnu 28,8 °C, v červenci 31,7 °C, v srpnu 32 °C, v září 28,6 °C a v říjnu 25,0 °C. Červencové noční minimum má normál 22,1 °C a zářijové 21,2 °C.

Počasí na Maltě v jednotlivých měsících

Čísla vycházejí z tabulek výše. Na Gozu a Cominu jsou teploty prakticky stejné, liší se hlavně vítr a stav moře.

Počasí na Maltě v lednu

Leden má průměrnou teplotu 12,9 °C a 79,3 mm srážek, k tomu v normálu čtyři dny s bouřkou. Moře drží 16,2 °C. Kamenné domy bývají uvnitř chladné, proto hledejte pokoj s topením. Valletta, Tři města a muzea fungují dobře, plavba na Comino je nejistá.

Počasí na Maltě v únoru

Únor je s 12,6 °C nejchladnějším měsícem a patří k největrnějším, průměrná rychlost větru je 9,4 uzlu. Naprší 69,0 mm a moře klesá na 15,3 °C. Slunce přitom svítí 186,7 hodiny, takže na Mdinu a karnevalový víkend stačí nepromokavá bunda.

Počasí na Maltě v březnu

V březnu vystoupají maxima na 17,4 °C a srážek ubude na 39,7 mm. Krajina je po zimě zelená a svítí 224,7 hodiny slunce. Moře má stále 15,3 °C, takže program stavte na prehistorických chrámech, pobřežních stezkách a Gozu, ne na pláži.

Počasí na Maltě v dubnu

Duben přináší maxima kolem 20,1 °C, jen 18,7 mm srážek a 252,9 hodiny slunce. Vítr ale zůstává svižný, průměrně 9,5 uzlu, a moře má 16,3 °C. Na chůzi je to silný měsíc, kolem Velikonoc počítejte s vyšší poptávkou a změněným provozem památek.

Počasí na Maltě v květnu

Květen má maxima 24,3 °C, naprší pouhých 10,3 mm a slunce svítí 307,2 hodiny. Moře se dostane na 18,4 °C, což stačí na krátké koupání v chráněné zátoce. Památky zvládnete celý den, jen před lodním výletem si ověřte vítr.

Počasí na Maltě v červnu

V červnu je průměrné maximum 28,8 °C, téměř neprší (5,8 mm) a dny jsou nejdelší v roce s 11,1 hodiny slunce denně. Moře má 22,0 °C. Ráno patří památkám, odpoledne vodě. Koncem měsíce už mohou přijít první vlny veder.

Počasí na Maltě v červenci

Červenec je prakticky bez deště, normál srážek je 0,1 mm. Maxima dosahují v průměru 31,7 °C, noci neklesají pod 22 °C a moře má 25,2 °C. Vallettu a Mdinu si nechte na ráno nebo večer, poledne patří stínu.

Počasí na Maltě v srpnu

Srpen má maxima kolem 32 °C a nejteplejší moře roku, 26,7 °C. Občas přijde krátká bouřka, v normálu naprší 9,9 mm. Je to vrchol sezony s plnými plážemi a vysokou vlhkostí. Klimatizace v pokoji je v tomto měsíci nutnost, ne nadstandard.

Počasí na Maltě v září

Září drží moře na 26,1 °C, zatímco maxima klesají na 28,6 °C. Přicházejí první bouřky nové srážkové sezony, normál je 59,2 mm. Druhá polovina měsíce je klidnější a hodí se na spojení koupání s Gozem.

Počasí na Maltě v říjnu

V říjnu má vzduch přes den kolem 25,0 °C a moře 24,0 °C, tedy víc než v červnu. Srážek přibývá na 77,6 mm a slunce svítí 7 hodin denně. Koupání je stále reálné, jen si nechte volný den pro případ bouřky nebo rozbouřeného moře.

Počasí na Maltě v listopadu

Listopad je nejdeštivějším měsícem s normálem 89,1 mm a zhruba pěti bouřkami. Průměrná teplota 17,9 °C přesto vyhovuje chůzi po městech i útesech. Den je krátký, proto plánujte jednu venkovní prioritu denně a k ní záložní muzeum nebo kostel.

Počasí na Maltě v prosinci

Prosinec má průměr 14,5 °C, 84,8 mm srážek a 165,7 hodiny slunce, tedy přes 5 hodin denně. Moře s 18,3 °C je teplejší než v dubnu. Vítr sílí na 9,1 uzlu. Vánoční Valletta stojí za cestu, u hotelu ověřte topení a vyhřívaný bazén.

Vítr, déšť a stav moře

Na malém souostroví může být podobná teplota, ale velmi odlišné podmínky na závětrné a návětrné straně. Silný vítr ovlivňuje přívozy, malé lodě, koupání i pocitovou teplotu. Průměrná rychlost větru je podle normálu od února do dubna 9,4 až 9,5 uzlu (asi 17 km/h), v červenci klesá na 6,9 uzlu (asi 13 km/h).

Průměr ale o bouřích neříká nic. Zimní tlakové níže přinášejí silný vítr od severovýchodu a východu, kterému Malťané říkají grigalata, a nárazy tehdy přesahují 45 uzlů, tedy 80 km/h. Dne 27. listopadu 2022 naměřila meteorologická služba náraz 52 uzlů a trajekt mezi Maltou a Gozem přerušil provoz.

Déšť přichází v epizodách, ne jako vytrvalé mrholení. Při bouři Helios 9. února 2023 spadlo v Luqa za jediný den 140,4 mm, tedy dvojnásobek celého únorového normálu.

Před Cominem a pobřežní túrou sledujte předpověď pro konkrétní místo a námořní upozornění. Předpověď pro námořníky pokrývá okruh 50 námořních mil kolem ostrovů. Pokyn posádky má přednost před rezervací.

Horko v červenci a srpnu: rekordy a výstrahy

Průměrné letní maximum kolem 32 °C zní snesitelně, jenže vlny veder ho překračují o 6 až 11 °C. Meteorologická služba mluví o vlně veder, když je průměrné maximum aspoň tři dny po sobě nejméně o 5 °C nad měsíčním normálem. Červenou výstrahu vydává při předpovědi 40 °C a více.

Absolutní maltský rekord je 43,8 °C z 9. srpna 1999. V červenci 2026 naměřili 43,3 °C během sedmidenní vlny veder a poprvé v historii měření teplota tři dny po sobě přesáhla 42 °C.

Když je moře o 2 až 3 °C teplejší než normál, stoupá vlhkost a pocitová teplota. Koncem srpna 2026 předpovídali meteorologové pocitových 46 °C při skutečných 38 °C. UV index dosahuje stupně 10 už začátkem června. Města bez stínu proto plánujte na ráno a večer, poledne patří interiéru nebo vodě.

Kdy jet podle typu dovolené

Pro pláž a teplé moře volte červen až říjen, pro chůzi duben, květen nebo listopad a pro nejnižší obsazenost zimu s vědomím omezení. Rodinám vyhovuje červen nebo září mimo největší horko. Rodinný pohled na sezonu a výběr pláží rozvádí Malta s dětmi.

Koupání a pláže

Voda od 22 °C výš je podle normálu od června do října, nad 25 °C od července do září. Nejjistější kombinaci teplého moře a snesitelného vzduchu dává druhá polovina září.

Gozo a Comino

Na Gozo jezdí trajekt celoročně a přeruší ho jen silná bouře. Comino a Modrá laguna závisejí na malých lodích, které při větru a vlnách nevyplouvají, proto s koupáním počítejte od června do října; pro pěší a fotografy je ostrov cílem celoročním. Rezervaci a lodě vysvětluje průvodce Comino a Blue Lagoon. Na pěší okruhy po útesech Goza se nejlépe hodí březen až květen, kdy je krajina zelená a maxima nepřesahují 25 °C.

Památky a města

Vallettu, Mdinu a prehistorické chrámy projdete nejpohodlněji od března do května a v říjnu a listopadu. Jarní maxima se drží mezi 17 a 24 °C a slunce svítí 7 až 10 hodin denně. Konkrétní program najdete v průvodci co vidět na Maltě.

Potápění a šnorchlování

Potápí se celý rok, liší se teplota vody a počet dnů, kdy moře dovolí vyplout. Nejteplejší voda je od srpna do října (24 až 27 °C), od ledna do dubna má 15 až 16 °C a vyžaduje silnější oblek. Ponory ze břehu se při větru přesouvají na závětrnou stranu ostrova. Družicová data NOAA OISST za roky 2016 až 2025 uvádějí u Malty v srpnu 27,4 °C a v říjnu 24,6 °C; liší se od normálů v tabulce jiným obdobím. Lokality, vraky a pravidla shrnuje průvodce Potápění na Maltě a Gozu.

Před cestou využijte také checklist balení, online check-in a postup při ztrátě kufru.

Letoviska a výlety podrobně

Často kladené otázky

Kdy je na Maltě nejteplejší moře?

V srpnu, kdy má hladina podle normálu 26,7 °C. Září zaostává jen o 0,6 °C a říjen drží 24,0 °C.

Dá se koupat v říjnu?

Ano, moře má v říjnu kolem 24 °C, tedy víc než v červnu. Počasí je ale proměnlivější než v září a přibývá bouřek.

Je Malta vhodná v zimě?

Ano pro města a kulturu, nikoli jako jistá plážová dovolená. Průměrná teplota se drží mezi 12,6 a 14,5 °C a měsíčně naprší 69 až 85 mm.

Kdy je nejlepší počasí na Gozo?

Pro chůzi jaro a podzim, pro koupání léto; vždy rozhoduje aktuální vítr a moře.

Kolik na Maltě naprší za rok?

Roční normál je 543,4 mm a téměř tři čtvrtiny spadnou od října do února. Od června do srpna naprší dohromady jen 15,8 mm.

Proč se na Maltě liší podmínky podle strany ostrova?

Na malém souostroví může být stejná teplota, ale zcela jiné moře. Silný vítr ovlivňuje přívozy, výlety lodí i to, kde se dá koupat.

Kdy jet na Maltu za památkami?

V dubnu, květnu nebo listopadu. Teploty vyhovují chůzi a vápencová města nejsou rozpálená jako v červenci a srpnu.

Je zimní Malta plážová destinace?

Není. Denní teploty jsou mírné, ale déšť přichází v epizodách a vítr zvyšuje pocit chladu. Zima se hodí na města a muzea.

Jaké horko čekat na Maltě v červenci a srpnu?

Průměrná maxima jsou 31,7 až 32 °C, při vlnách veder ale teplota přesahuje 40 °C. Rekord je 43,8 °C z 9. srpna 1999.

Který měsíc je na Maltě nejdeštivější?

Listopad s normálem 89,1 mm, těsně před prosincem (84,8 mm) a lednem (79,3 mm). Nejsušší je červenec s 0,1 mm.

Oficiální zdroje a platnost

Klimatické průměry jsou dlouhodobé a jednotlivé roky se od nich liší.

Lenka Váhová
Lenka Váhová
Articles: 1150