V lednu klesají noční minima na letišti Pula v průměru na 1,8 stupně, zatímco v Dubrovníku na 7,7. Šest stupňů rozdílu je důvod, proč se počasí na Istrii nedá odvodit z toho, co se píše o Chorvatsku obecně. Istrie leží na severu Jadranu, v zimě a na jaře je chladnější a její moře se v té době drží pod dalmatským. V létě se ale rozdíl stírá a moře u západní Istrie je v červenci a srpnu dokonce o něco teplejší než na jihu.
Kompletní tabulka pro Istrii
Pro Istrii nezveřejňuje chorvatská meteorologická služba DHMZ ani Světová meteorologická organizace třicetiletý klimatický normál. Tabulka proto spojuje tři měření za stejné roky 2016 až 2025: teploty a dny se srážkami z hlášení letiště Pula, srážkové úhrny ze stanice DHMZ v Poreči a teplotu moře ze satelitní analýzy NOAA před Porečí a Vrsarem. Severní pobřeží kolem Umagu má podobné hodnoty. Co na poloostrově vidět, rozvádí průvodce Istrií.
| Měsíc | Min | Max | Srážky | Dny se srážkami | Moře |
|---|---|---|---|---|---|
| leden | 1,8 °C | 10,2 °C | 47 mm | 6 | 12,5 °C |
| únor | 2,9 °C | 11,9 °C | 84 mm | 7 | 11,2 °C |
| březen | 4,4 °C | 14,2 °C | 59 mm | 8 | 10,9 °C |
| duben | 7,3 °C | 17,7 °C | 62 mm | 6 | 13,1 °C |
| květen | 11,8 °C | 21,9 °C | 78 mm | 8 | 17,1 °C |
| červen | 16,7 °C | 27,8 °C | 60 mm | 4 | 22,9 °C |
| červenec | 18,6 °C | 30,3 °C | 51 mm | 5 | 26,0 °C |
| srpen | 19,2 °C | 30,4 °C | 93 mm | 5 | 26,6 °C |
| září | 15,3 °C | 24,9 °C | 137 mm | 7 | 24,1 °C |
| říjen | 11,2 °C | 20,2 °C | 100 mm | 7 | 20,5 °C |
| listopad | 7,5 °C | 15,0 °C | 117 mm | 10 | 17,7 °C |
| prosinec | 3,6 °C | 11,6 °C | 101 mm | 8 | 14,7 °C |
Průměry let 2016 až 2025. Minimum a maximum jsou průměrné denní hodnoty z hlášení letiště Pula (83 m n. m.), dny se srážkami aspoň 1 mm tamtéž (NOAA ISD). Srážkové úhrny jsou ze stanice DHMZ Poreč. Teplota moře je měsíční průměr satelitní analýzy NOAA OISST pro čtverec moře před Porečí a Vrsarem. Jde o průměry, ne o předpověď. U břehu a v mělkých zátokách bývá moře v létě teplejší: na pláži Bijeca v Medulinu naměřil oceánografický ústav IZOR 19. června 2026 25 °C a 6. srpna 2026 28 °C.
Letiště Pula leží ve vnitrozemí poloostrova, proto má v zimě chladnější noci než samotné pobřeží a v lednu tam mrzne v průměru 11 nocí. Za rok spadne v Poreči podle stanice DHMZ v letech 2016 až 2025 v průměru 989 milimetrů, od 737 milimetrů v roce 2021 po 1 158 milimetrů v roce 2019; v Pule je to 855 milimetrů. Podrobný rozbor po měsících pro jedno letovisko má článek počasí v Poreči.
Istrie proti Dalmácii: kde je rozdíl
Nejčastější chyba je plánovat Istrii podle údajů o Chorvatsku, které vycházejí z jihu. Rozdíl je přitom největší přesně tam, kde se rozhoduje o mimosezonní cestě.
| Měsíc | Pula min | Dubrovník min | Rozdíl | Moře Poreč | Moře Dubrovník |
|---|---|---|---|---|---|
| leden | 1,8 °C | 7,7 °C | 5,9 °C | 12,5 °C | 15,1 °C |
| duben | 7,3 °C | 13,2 °C | 5,9 °C | 13,1 °C | 15,7 °C |
| červen | 16,7 °C | 21,7 °C | 5,0 °C | 22,9 °C | 23,1 °C |
| srpen | 19,2 °C | 24,6 °C | 5,4 °C | 26,6 °C | 26,5 °C |
| říjen | 11,2 °C | 16,6 °C | 5,4 °C | 20,5 °C | 21,7 °C |
Průměry let 2016 až 2025: minima z hlášení letiště Pula a meteorologické stanice Dubrovník Gorica (NOAA ISD), moře z analýzy NOAA OISST před Porečí a u Lokrumu.
V létě je rozdíl v teplotě moře minimální: v červnu je dubrovnické moře teplejší jen o dvě desetiny stupně a v srpnu jsou obě místa prakticky stejná. Velký rozdíl je v zimě a na jaře, kdy je moře u Poreče o dva až tři stupně chladnější. Noci jsou na letišti Pula po celý rok asi o pět až šest stupňů chladnější než v Dubrovníku, část rozdílu ale jde na vrub poloze letiště ve vnitrozemí. Jižní srovnání po měsících ukazuje článek počasí v Dubrovníku.
Prakticky to znamená dvě věci. V létě je Istrie srovnatelná s Dalmácií a nabízí snesitelnější noci. Mimo sezonu je ale znatelně chladnější a jaro přichází později.
Kdy je moře koupatelné
Teplota moře je na Istrii hlavní omezení a liší se od očekávání. V květnu má podle dat NOAA v průměru 17,1 stupně, což je pro většinu lidí příliš chladno, a hranici 22 stupňů překročí až v červnu.
Vrchol připadá na srpen s 26,6 stupně, přičemž září s 24,1 stupně je stále plnohodnotné. V říjnu klesne na 20,5 stupně, což zvládnou jen otužilejší. U pláží bývá v létě tepleji: IZOR měří od května do září teplotu vody na 30 porečských plážích a 11. srpna 2026 naměřil 28 až 29 °C.
Pro rodiny s malými dětmi je proto reálná sezona od poloviny června do poloviny září. Kdo jede v květnu nebo v říjnu, počítá s tím, že koupání je bonus, ne hlavní program. Kde je v létě nejpozvolnější vstup do vody, rozebírá přehled pláží v Poreči, článek pláže v Rovinji a průvodce Medulinem a Premanturou.
Bóra a jugo: dva větry, dvě situace
Severní Jadran má dva charakteristické větry a rozdíl mezi nimi rozhoduje o tom, jak vypadá den u moře.
Bóra je studený nárazový vítr ze severovýchodu, který přináší jasnou oblohu a výbornou viditelnost, ale rozbouřené moře a nepříjemné poryvy. DHMZ píše, že na severním Jadranu je převládajícím větrem a dominuje i na istrijském pobřeží, slabá a vzácná je jen ve vnitrozemí Istrie. Letiště Pula hlásilo v letech 2016 až 2025 silnou bóru aspoň 10,8 m/s v průměru 28 dní za rok, nejvíc v únoru (4,7 dne), v červenci jen 0,8 a v srpnu 1,6 dne.
Jugo je teplý vlhký vítr od jihovýchodu, který přináší oblačnost, déšť a vysoké vlny. Podle DHMZ je na středním a jižním Jadranu častější a silnější než na severu. Silné jugo nad 8 m/s hlásí letiště Pula nejvýš asi jeden den v měsíci v listopadu a prosinci, v létě skoro nikdy.
Pro plánování je důležité, že bóra se dá přečkat, protože je slunečno a stačí najít závětrnou zátoku. Jugo znamená déšť a pro pobyt u moře je horší.
Vnitrozemí proti pobřeží
Istrijské vnitrozemí kolem Motovunu, Grožnjanu a Pazinu je vlhčí než pobřeží. Ve stanici DHMZ Pazin spadlo v letech 2016 až 2025 v průměru 1 236 milimetrů za rok, v Poreči 989 a v Rovinji 909. Rodinný pohled na zemi má Chorvatsko s dětmi.
Chládek v létě ve vnitrozemí nečekejte: stanice Pazin drží teplotní rekord 39,5 °C z 3. srpna 2017, vyšší než Poreč (37,0 °C). Výlety do kopců proto patří spíš na ráno a podvečer. Bóra je tu naopak slabší než u moře.
Podzimní mlhy v údolí řeky Mirny bývají v listopadu časté. Pro fotografování jsou atraktivní, pro výhledy ne.
Kdy jet podle záměru
| Chcete | Období | Proč |
|---|---|---|
| koupání | polovina června až polovina září | moře nad 22 stupňů |
| nejteplejší moře | srpen | 26,6 stupně |
| klid a nižší ceny | září | moře 24 stupňů, méně lidí |
| cyklistika a vnitrozemí | květen a říjen | snesitelné teploty |
| lanýže a gastronomie | říjen a listopad | sezona bílého lanýže |
| vyhnout se | listopad až březen | chladno, vlhko a nejvíc dní s bórou |
Září je na Istrii nejlepší kompromis. Moře má 24 stupňů, denní maxima kolem 25 a hlavní sezona skončila. Počítejte ale s tím, že je to v Poreči nejdeštivější měsíc roku se 137 milimetry v průměru a se sedmi dny se srážkami. Podrobněji k celé zemi počasí v Chorvatsku, přílet na poloostrov popisuje článek letiště Pula a doprava.
Co si vzít podle měsíce
Na květen a říjen patří i teplá vrstva a nepromokavá bunda, protože noci mají kolem 11 až 12 stupňů a večery u moře jsou chladné. Rozdíl mezi dnem a nocí je na letišti Pula v srpnu 11 stupňů, v Dubrovníku necelých 7.
V létě stačí lehké oblečení, ale bóra dokáže i v srpnu snížit pocitovou teplotu natolik, že se hodí větrovka. Slunce je v poledne silné a stín na plážích není samozřejmý.
Do vnitrozemí se hodí pevná obuv, protože cesty mezi vinicemi a městečky jsou nezpevněné a po dešti kluzké.
Rodinný pohled na pobřeží má Istrie s dětmi, tipy pro jedno letovisko Poreč s dětmi.
Často kladené otázky
Kdy je moře na Istrii koupatelné?
Od poloviny června, kdy překročí 22 stupňů. Vrcholí v srpnu na 26,6 stupně a v září má stále kolem 24.
Je Istrie chladnější než Dalmácie?
V nočních teplotách ano, na letišti Pula celoročně asi o pět až šest stupňů proti Dubrovníku. V lednu má Pula průměrné minimum 1,8 stupně, Dubrovník 7,7. V denních maximech a v teplotě moře je rozdíl v létě minimální.
Který měsíc je nejsušší?
V Poreči leden se 47 milimetry a červenec s 51 milimetry srážek. Nejdeštivější je září se 137 milimetry.
Dá se koupat v květnu?
Moře má v průměru 17 stupňů, což je pro většinu lidí příliš chladno. Květen je lepší na cyklistiku a vnitrozemí.
Co je bóra?
Studený nárazový vítr ze severovýchodu. Přináší jasnou oblohu a výbornou viditelnost, ale rozbouřené moře. Nejčastější je od listopadu do března a dá se přečkat v závětrné zátoce.
Co je jugo?
Teplý vlhký vítr od jihovýchodu s oblačností, deštěm a vysokými vlnami. Na severu Jadranu je méně častý než na jihu a pro pobyt u moře je horší.
Je vnitrozemí chladnější?
Je vlhčí, v Pazinu spadne ročně asi o čtvrtinu víc srážek než v Poreči. V létě ale chlad nečekejte, teplotní rekord Pazinu je 39,5 stupně.
Kdy je nejlepší kompromis?
Září. Moře má kolem 24 stupňů, maxima kolem 25 a hlavní sezona už skončila, jen srážek je víc než v létě.
Sněží na Istrii?
Na pobřeží výjimečně. Průměrné lednové minimum na letišti Pula je 1,8 stupně a mrzne tam v průměru 11 lednových nocí.
Kdy je sezona lanýžů?
Bílý lanýž se sbírá na podzim, hlavně v říjnu a listopadu, což je zároveň doba, kdy je u moře chladno a v kopcích mlhavo.
Oficiální zdroje a platnost
- DHMZ: srážky a rekordy stanic Poreč a Pazin
- NOAA: hlášení letišť Pula a Dubrovník a teplota moře OISST
- IZOR: teplota moře u pláží
Stav k říjnu 2026, jde o průměry let 2016 až 2025 a jednotlivé roky se od nich liší.



