Panská skála

Tip na rodinnou dovolenou – Lužické hory

Chystáte se do Lužických hor poprvé a nevíte kam se podívat? Můžete se inspirovat v přehledu nejatraktivnějších míst Lužických a Žitavských hor. Jde o pestrou nabídku turisticky atraktivních míst, přírodních zajímavostí i kulturních památek. Nabízíme přehled méně známých, nádherných míst.

Česká Kamenice

Starobylé město České Kamenice leží asi 15 km východně od Děčína. Má velmi zachované městské jádro a je nejhezčím městem v podhůří Lužických hor. Jeho hlavními dominantami je kostel sv. Jakuba Většího a poutní kaple Narození Panny Marie.

Zámecký vrch u České Kamenice

Zámecký vrch leží 1,5 km jihovýchodně u České Kamenice. Výrazný čedičový kopec tyčící se nad Českou Kamenicí se zříceninou Kamenického hradu na jeho vrcholu. Uvnitř hradního paláce je vestavěná dřevěná věž, která vám umožňují krásný výhled do okolí.

Jehla u České Kamenice

Jehla u České Kamenice je vlastně skalní ostroh nad Českou Kamenicí s velmi pěkným výhledem na město a okolí. V zalesněné rokli pod Jehlou jsou k vidění Bratrského oltáře a nedaleko odtud je další krásná skalní vyhlídka Ponorka.

Pustý zámek

Pustý zámek je skalní ostroh v údolí Kamenice asi 3 km na východ od Kamenice, který tvoří svislou stěnu s velmi pěkně vyvinutou sloupcovou odlučností znělce. Skála je útočištěm pestrého společenství rostlin a jsou zde viditelné i nevelké zříceniny hradu Fredevaldu. Na vrcholu je k dispozici pěkná vyhlídka.

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov je sklářské město s barokním kostelem svatého Jana Křtitele a celou řadou pěkně dochovaných zděných i dřevěných faktorských domů. V jednom z nich je i sklářské muzeum. Leží 5 km jihovýchodně od České Kamenice a 6 km na západ od Nového Boru.

Panská skála

Panská skála je návrší s opuštěným lomem, jehož stěnu tvoří až 15 m dlouhé, pěkně vyvinuté čedičové sloupy. Skála připomíná varhany a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Z jejího vrcholu je velmi pěkný výhled na okolí. Nachází se mezi Kamenickým Šenovem a Práchní.

Prysk a Střední vrch

Malebná ves Prysk s barokním kostelem sv. Petra a Pavla poskytuje turistický okruh v okolí obce, který spojuje nejzajímavější místa. Za zvláštní pozornost stojí Střední vrch s krásným výhledem do malebného okolí. Leží 4 km na východ od České Kamenice a 2 km severovýchodně od Kamenického Šenova.

Klučky

Klučky tvoří táhlý čedičový hřbet s opuštěným lomem. Jeho stěny tvoří pravidelně vyvinuté, svisle stojící čedičové sloupy. Z lomu je také velmi pěkný výhled do okolí. Lží v polovině 3 km dlouhé cesty mezi Práchní a Polevskem.

Zlatý a Stříbrný vrch u Lísky

Zlatý a Stříbrný vrch jsou dva čedičové kopce, které ční asi 0,5 km nad východním okrajem Lísky. Zlatý vrch je výrazný kopec s opuštěným lomem. Jeho mohutnou skalní stěnu tvoří až 30 m dlouhé stejnoměrné čedičové sloupy. Skalnatý vrchol kopce je porostlý bukovým lesem a chráněnými rostlinami. Menší Stříbrný vrch od něj dělí krásné údolí.

Studenec

Studenec je rozložitý kopec s četnými suťovými poli, porostlý listnatými a smíšenými lesy, tolik typickými pro Lužické hory. Leží 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Na vrcholu stojí unikátní železná rozhledna, nabízející výhled do krajiny. Na kopci a v jeho okolí se volně pohybují ve větším počtu i kamzíci.

Ubytování Jítravský Dvorec

Pro ubytování můžete zvolit apartmány v resortu Jítravský Dvorec s jízdárnou a možností vyjížďky na koních. V hotelu je wellness, tenisové kurty, dětské hřiště, půjčovna kol i venkovních her. Najíte se v prvotřídní restauraci s produkty ze zdejší bio farmy, dáte si místní pivo v Pivnici. Jítravský Dvorec nabízí úžasné ubytování pro páry, skupiny i rodiny s dětmi.