Luhačovická přehrada – skvělé místo pro aktivní odpočinek i rekreaci

Luhačovická přehrada – skvělé místo pro aktivní odpočinek i rekreaci 

Přehradní nádrž se nachází v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a její historie je spojená s městysem Pozlovice i lázněmi Luhačovice, které měla především chránit před ničivou silou rozvodněné říčky Šťávnice. 

Dnes slouží široké veřejnosti jako příjemné výletní i rekreační místo. Návštěvníci si mohou užít ozdravný pobyt v Luhačovicích spojený s vodními sporty, jízdu na lodičkách i šlapadlech, rybaření, ale také jízdu na kole a kolečkových bruslích či posilováním na venkovních strojích. 

Pro děti jsou instalovaná nápaditá dětská hřiště. K přehradě i jednotlivý rekreačním objektům vás doveze stylový výletní vláček. 

Z historie 

 Podnětem pro vlastní výstavbu přehrady byly ničivé záplavy, které postihly Pozlovice opakovaně v letech 1905, 1910, 1911 i 1923. V roce 1910 došlo k vytopení i lázeňské části Luhačovic. Stavba ochranné přehrady byla naprostou nutností. 

V roce 1912 bylo definitivně rozhodnuto a začaly první stavebné práce. Vedením stavby byl pověřen Ing. Karel Krejčí. Válečné události sice dokončení stavby přehrady oddálily, ale v roce 1930 bylo dílo hotovo a slavnostně předáno. 

Zdokumentovanou historii výstavby přehrady najdete na informačních tabulích na stezce za koupalištěm Duha. 

Technické parametry 

Hráz přehrady je vysoká 17 metrů a v koruně dosahuje délky 230 metrů a šířky 6 metrů. Kaskádový přepad dosahuje délky 48 metrů. Výstavbě nové přehrady musely ustoupit také některé objekty. Jednalo se o několik mlýnů, jejichž původ sahal až do 17. století (Martincův, Sedlářův, Dobšův, Janský a Podobětovský mlýn). 

Tipy na pěší výlet 

Kolem přehrady vede asfaltová cesta, která je součástí naučné stezky Luhačovická přehrada. Můžete se také vydat do centra Luhačovic Jurkovičovou alejí, nebo zvolit zajímavý okruh Dušana Jurkoviče. 

Na vycházku se můžete vydat téměř celoročně v závislosti na počasí. Okolo přehrady vede také cyklostezka, která spojuje město Zlín se Slavičínem a vede dále směrem na Vizovice k Trojáku.