Vydejte se na zříceninu Hukvaldy, na jednu z největších zřícenin na Moravě

Vydejte se na zříceninu Hukvaldy, na jednu z největších zřícenin na Moravě

Pokud si představujete své ideální léto tak, že budete navštěvovat hrady a zámky v okolí, doporučujeme navštívit i zříceninu hradu Hukvaldy, která se rozprostírá nad stejnojmennou obcí. V současné době se jedná o jednu z největších hradních zřícenin na celé Moravě, leží konkrétně uprostřed obory, které dominuje a kterou hlídá socha lišky Bystroušky. Při procházce oborou však nepotkáte jenom zmíněnou sochu, ale také daňky a muflony, kteří se tudy potulují a rádi vámi procházku zpříjemní. 

Hrad Hukvaldy, respektive zřícenina hradu Hukvaldy, má bohatou historii. První zmínky dříve o hradu pochází už z roku 1285, počátky hradu tak pravděpodobně sahají až do 13.století. I když historie hradu startuje ve zmíněném 13.století, nejzajímavější částí hradu je až kaple sv. Ondřeje, která pochází ze 17.století. Jedná se o objekt, který byl v 19.století obnoven a od té doby je udržován. 

Hrad s vlastním vězením

V průběhu let na hradě vznikala celá řada dalších objektů, dokonce vzniklo i předsunuté opevnění, kde sídlila vojenská posádka a kde podle dochovaných informací bylo také poddanské vězení. Poměrně nedávno se zde našly ještě okovy a řetězy, kterými se pravděpodobně v minulosti připoutávaly nohy a ruce ke zdem. 

Dodnes je zřícenina hradu místo, kde se něco děje. Konkrétně zde probíhá Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy, který se koná na začátku léta. 

Do Hukvald nejen za zříceninou hradu

Obec Hukvaldy však nenabízí jenom zmiňovanou zříceninu, která je pravděpodobně nejatraktivnějším turistickým cílem. Také se za každého počasí můžete vydat do Tropic Hukvaldy, kde jsou k vidění exotické rostliny a zvířata. Zejména z mluvících papoušků budou doslova na větvi nejen děti, ale také jejich dospělé dozory. Za zmínku stojí i dům Leoše Janáčka, který je k vidění a kde známý český skladatel nějakou dobu pobýval a žil.