Muž se železnou maskou

Kde byl uvězněn záhadný muž se železnou maskou?

Když se řekne “muž se železnou maskou”, většině lidem se vybaví nestárnoucí filmový snímek s tehdy ještě mladým a krásným Leonardem DiCapriem, který pojednává o dvou bratrech, dvojčatech, kdy jeden z nich byl zavřen do žaláře se železnou maskou. Mnozí lidé si však vybaví i mnohé muzikály, které se dnes konají po celém světě – jeden se dokonce hraje i na území České republiky, kdy hudbu složil vynikající Michal David. Milovníci historie a záhad si však vybaví skutečného muže se železnou maskou, jehož identita doposud není známá. Je jen opředen legendami, mýty a pověrami, které byly podkladem pro filmové nebo muzikálové či jiné literární zpracování.

Málokdo tuší, že muž se železnou maskou skutečně existoval. A už méně lidí ví, že jeho identita nikdy nebyla zjištěna. Ví se jen to, kde byl uvězněn. Konkrétně byl uvězněn na jednom z Lerinských ostrovů, a to na ostrově sv. Markéty, kde pevnost, v níž byl uzavřen, stojí. Na druhém z Lerinských ostrovů, konkrétně na ostrově sv. Horatia, stojí krásný starobylý kostel.

Lerinské ostrovy lze vidět nejkrásněji z filmového paláce v Cannes.

Vydejte se po stopách muže se železnou maskou

Tou pevností, která stojí na ostrově sv. Markéty, je pevnost Fort Royal, která byla postavena zhruba v sedmnáctém století, a to kardinálem Richelieu na příkaz Ludvíka XIV. Právě zde byl na příkaz panovníka vězněn muž se železnou maskou, o němž se ví tak málo.

O muži se železnou maskou takřka nikdo nevěděl, dokud se o něm poprvé nezmínil básník Voltaire. Nemohl se však rozepsat více, protože odhalení skutečné identity ho mohlo stát život. Jelikož byla identita muže se železnou maskou tak utajovaná, je to pro mnohé ještě více lákavější tajemství, které by mělo být rozluštěno.

Jak si tajemství převzali filmaři, spisovatelé a jiní

Jak jsme zmínili, mezi nejúspěšnější díla patří rozhodně filmový snímek s Leonardem DiCapriem, který hovoří o dvojčeti Ludvíka XIV., které opravdu bylo a které bylo popravena na Dvoře krále Slunce. Alexander Dumas muže se železnou maskou zase zpracoval do své ságy o třech mušketýrech.