Velký bariérový útes se začíná obnovovat Velký bariérový útes se začíná obnovovat

Velký bariérový útes se začíná obnovovat 

Pokud jste v minulosti četli o místech, která navštívit dříve, než zmizí z povrchu zemského, jistě jste v seznamu těchto destinací nebo cílů našli také Velký bariérový útes. Vlivem globálního oteplování, ale také nadměrného znečišťování docházelo velmi rychle k postupnému odumírání korálů, jež tento přírodní podmořský úkaz tvoří a jež jsou pro naši planetu nepostradatelné. Člověku to možná až vyvolalo husí kůži, ale nyní máme naštěstí dobrou zprávu. Poslední informace poukazují na to, že Velký bariérový útes se začíná postupně obnovovat.  

Rozsáhlé množení bariérového útesu? 

Stejně jako řada podobných úkazů, je samozřejmě také Velký bariérový útes zkoumán. A poslední informace poukazují na to, že se během jedné noci pustilo do vody hned několik spermií a vajíček, což vedlo k rozsáhlému množení Velkého bariérového útesu. Po předchozích negativních jevech, jako je bělení korálů, to nyní vypadá, že se začíná tento podmořský svět obnovovat a vzpamatovávat se. 

Z nedávného zkoumání bylo patrné, že se tedy prakticky znovu rodil nový útes, který by nahradil ten, který se poškodil vlivem mnoha negativních vlivů. Díky tomu, že se nová vajíčka a spermie hezky uchytila, se došlo k zjištění, že ekologické funkce Velkého bariérového útesu stále fungují, o což byly v posledních letech největší obavy. Těm se nyní může dát sbohem.  

Velký bariérový útes stále v ohrožení? 

Ekologové už dlouhé roky poukazují na to, v jak velkém ohrožení Velký bariérový útes je. A i když zjištění, že ekologické funkce tohoto podmořského světa i nadále fungují, ještě nemůžeme konstatovat, že máme vyhráno a že Velkému bariérovému útesu hrozí zkáza. Povrchová mořská voda totiž na mnoha místech stále vykazuje rekordní teploty, které se však hlavně v posledních dvou letech začaly znovu regulovat. Právě vlivem toho docházelo k bělení korálů a k jeho postupnému odumírání. 

Mimochodem, věděli jste, že Velký bariérový útes patří na seznam světového přírodního dědictví UNESCO? Součástí tohoto seznamu je od roku 1981 a jedná se o největší komplex korálových útvarů na světě.