Víte, proč mají surmské ženy destičku ve rtech?

Víte, proč mají surmské ženy destičku ve rtech?

Některé tradice a zvyky jsou pro nás, Evropany, opravdu nepochopitelné. Při návštěvě nějaké země se musíme dopředu informovat o tom, jaké tradice a zvyky v dané zemi jsou. Mnohé tradice nám mohou přijít až odborné, ale opravdu se to ve světě děje. Respektujme to, stejně jako jiní respektují naše zvyky a tradice, které jiným mimoevropským zemím mohou přijít tak trochu uhozené. Zaměřme se nyní na Etiopii, konkrétně na kmen Surmů, který zde žije. Zdejší ženy totiž mají destičky ve spodních rtech.

Určitě jste je už někdy viděli, setkali jste se s takovými tipy žen. Možná jste nad nimi ohrnuli nos, možná nikoli. Kmen Surmů žije v Etiopii už opravdu dlouho, zdejší ženy si do spodního rtu vkládají dřevěné nebo kovové kotoučky či destičky, u nichž platí, že čím větší destičky budou, tím lépe – čím větší, tím jsou ženy krásnější.

Také se říká, že čím větší je destička, tím velké je ženino věno. Mnohé ženy v minulosti měly tak velké věno, že přišly o všechny spodní zuby.

Začíná se už v brzkém věku

Vše začíná už v dětství. Aby malé dívky byly krásné, musí mít ve spodních rtech také destičku, která je však původně velmi malá. Rituál je však z počátku velmi bolestivý, do rtu se zapíchne dřevěný kůl a do díry se následně zasadí zmiňovaná destička, která se s plynoucími lety zvětšuje a zvětšuje. Jak jsme zmínili, ženy s těmito destičkami ve rtech se označují za nejkrásnější v kmeni.

Ani pánové nezůstávají bez poznatku. Jim se zdobí tělo dekorativním jizvením. Vpichy mají pro n hluboký význam. Například když se podíváte mužům na pravou ruku, najdete vpichy. Kolik vpichů tam je, tolik zabil nepřátel. Vpichy na levé ruce zase ukazují, kolik má muž manželek.

I přes zákaz tradice pokračují dál

Přes sedmi lety byly oba dva rituály či tradiční procesy zakázány. Surmové si však za svými tradicemi stojí a dělají to dál. Díky tomu ostatně roste cestovní ruch v Etiopii.