Zámek ve Versailles: luxus, který nebyl k životu

Zámek ve Versailles: luxus, který nebyl k životu

Zámek ve Versailles patří k nejatraktivnějším turistickým cílům, za kterým se sjíždí i ti, kteří měli v plánu kochat se pouze pařížskými pamětihodnostmi. Leží totiž v těsné blízkosti Paříže, dokonce sem jede přímý vlakový spoj zhruba 40 minut. Obdivovat Ludvíkovy královské komnaty nebo zdejší zahradu je tak možné opravdu za okamžik. Věděli jste však, že i když se toto luxusní sídlo zdá být opravdu tím nejlepším místem pro život, ve skutečnosti k životu vůbec nebylo? 

Nikdo nebude mít hezčí sídlo, než já sám 

Za vznikem honosného sídla nestálo nic jiného než lidská pýcha a touha mít to nejlepší. Sám Ludvík XIV. byl totiž pozvaný na nové sídlo svého poddaného, který však toto sídlo měl tak krásné, jako nebyla žádná jiná nemovitost samotného panovníka. A Ludvík to tak nemohl nechat. Proto se rozhodl svého poddaného zavřít na doživotí a vybudoval rozšířením původního loveckého zámečku sídlo, jež později zadlužilo celou Francii (jen údržba tohoto sídla se zahradou stála Francii čtvrtinu státního rozpočtu).  

Na výstavbě nádherného zámku se podílelo více jak 35 tisíc dělníků. Pod jejich rukama vznikl obrovský komplex, rozměrově se rovnající 200 tisícům metrů čtverečních. Sama zahrada má zhruba 800 hektarů.  

Sídlo, které nebylo k životu 

Na první pohled číší z místa luxus. Samy zahrady jsou nádherné a při procházce jimi se máte tendenci ztrácet. Jen málokdo vám však prozradí tu stinnou stránku tohoto vybudovaného menšího království. Jelikož zámek stojí na bývalých bažinách, po hygienické stránce je prakticky na nule. Za dob Ludvíka zde nebyly záchody, dámy dokonce měly povoleno ulevovat si přímo na tanečním parketu.  

U hygieny ještě chvíli zůstaneme. Jelikož tato stránka zde byla opravdu mizerná, vši byli tím, co okupovalo prakticky každého hosta (a že jich mohlo žít na zámku až 2 000!). Každý návštěvník tak měl své vlastní škrabátko a pod těžkou parukou ukrýval mastné vlasy. 

V ročních obdobích se zde prakticky nedalo bydlet, a to v žádném. Zatímco v létě sem pařilo neskutečné sluníčko, v zimě tady byla taková zima, která nebyla snesitelná. A ani úprk do královských zahrad při pozorování fontán by například v létě nebyl, co platný. Fontány totiž fungovaly pouze v okamžiku, kdy šel kolem nich sám král.