Počasí v Toskánsku a kdy jet: města, pobřeží a moře po měsících

Toskánsko není klimaticky jednolité: na poměrně malém území se potkává mírné středomořské pobřeží, sevřená vnitrozemská kotlina Florencie s dusnými léty a apeninské hory se sněhem. Nejspolehlivější termíny pro města a krajinu jsou od poloviny dubna do poloviny června a od září do začátku října. Koupat se dá zhruba od konce června do poloviny září, moře je nejteplejší koncem srpna a v první polovině září. Červenec a srpen dávají nejjistější slunce, ale také vedro kolem 32 °C, dusno a kolem Ferragosta zavřené podniky. Text rozebírá rozdíly mezi jednotlivými částmi regionu, přináší měsíční tabulky pro Florencii i pobřeží a ukazuje, jak vybrat termín podle záměru.

Ve zkratce

Klima pobřeží středomořské, horké slunečné léto, mírná deštivá zima, mráz vzácný
Klima vnitrozemských kotlin Köppen Cfa, velmi horké léto, zimní inverze a mlhy, větší amplituda
Klima hor chladné, výrazně vyšší srážky, spolehlivý zimní sníh
Nejteplejší měsíc ve Florencii srpen, průměrné maximum 32,6 °C, běžně 35 až 36 °C
Nejméně větrný měsíc ve Florencii srpen, zároveň měsíc s nejvíc dusnými dny v roce
Nejsušší měsíc červenec, ve Florencii 35 mm a jen 4 srážkové dny
Nejdeštivější měsíc listopad, ve Florencii 115 mm a nejméně slunce
Nejteplejší moře konec srpna a první polovina září, kolem 25 až 26 °C
Koupací sezona zhruba konec června až polovina září, září teplejší než červen
Nejvyšší bod regionu Monte Prado 2 054 m v Tosko-emilijských Apeninách
Nejvyšší bod jižního Toskánska Monte Amiata 1 738 m, samostatný vulkanický masiv
Mlhy ve Val d’Orcia hlavně listopadová rána, klíčové období pro fotografy
Nejlepší kompromisní termíny polovina dubna až polovina června a září až začátek října

Tři klimatická pásma na malém území

Toskánsko se obvykle popisuje jako země věčného mírného slunce, jenže realita je pestřejší. Region se dělí do tří hlavních bioklimatických pásem a odborné členění rozlišuje až čtrnáct dílčích klimaticky homogenních zón, od Apuánských Alp po jižní Maremmu. Rozdíl mezi pláží u Grosseta a hřebenem Apenin nad Abetone je přitom otázka několika hodin jízdy.

Prvním pásmem je pobřeží od Versilie přes Livorno po Maremmu, plus ostrovy. Panuje tu klasické středomořské klima: horká slunečná léta s přibližně dvěma měsíci letního sucha, mírné a deštivé zimy, mrazové dny vzácné. Moře a mořské brízy tlumí extrémy v obou směrech, takže je tu v létě snesitelněji než ve vnitrozemí a v zimě tepleji, sníh v nížinách u moře je velmi vzácný. Podrobněji pobřeží rozebíráme v textu o toskánském pobřeží a plážích.

Druhým pásmem jsou vnitrozemské kotliny a pahorkatiny: Florencie a Valdarno, Siena, Val di Chiana. Klima je tu přechodné, s většími amplitudami, dusnými léty a zimními inverzemi. Právě sem spadá většina toho, kvůli čemu se do Toskánska jezdí, a právě tady je volba termínu nejcitlivější. Florencie je podle Köppena zařazena jako Cfa, tedy vlhké temperátní klima s velmi horkým létem, a kotlinová poloha jí dodává kontinentální rysy, jaké pobřeží nemá.

Třetím pásmem jsou hory: Tosko-emilijské Apeniny na severní hranici, Apuánské Alpy a izolovaný masiv Monte Amiata na jihu. Je tu chladno, výrazně víc srážek a v zimě sníh. Abetone na apeninském hřebeni má roční průměr 9,6 °C a úhrn kolem 1 318 mm proti zhruba 870 mm ve Florencii; v červenci je tam průměr 18,9 °C proti 25,4 °C ve městě, takže hory fungují jako letní úniková varianta. Srážky se napříč regionem liší stejně dramaticky jako teploty: od zhruba 500 mm ročně v jižní Maremmě přes 900 až 1 100 mm ve Versilii po více než 2 000 mm na hřebenech. Platí přitom dvě konstanty: podzim je nejdeštivější sezona a červenec nejsušší měsíc. Širší kontext najdete v našem průvodci Toskánskem.

Klimagraf Toskánska: denní maxima ve Florencii a na pobřeží, noční minima, teplota moře a srážky po měsících.
Florencie v kotlině je v létě dusná, moře je nejteplejší až v září. Léto je suché, déšť patří podzimu.

Měsíční tabulka: Florencie

Následující řada popisuje Florencii, referenční bod pro celé vnitrozemské Toskánsko. Hodnoty vycházejí z klimatických normálů za referenční období 1991 až 2020 podle databáze Climates to Travel. Vedle průměrného denního maxima a minima uvádíme úhrn srážek, počet srážkových dní a délku slunečního svitu, protože právě jejich kombinace rozhoduje, jestli se dá po městě chodit celý den.

Měsíc Max °C Min °C Srážky mm Srážkových dní Slunce h/den
Leden 11,2 2,2 60 8 4
Únor 12,7 2,6 65 7 5
Březen 16,3 5,4 65 8 5
Duben 20,0 8,1 85 10 7
Květen 24,5 12,2 70 8 8
Červen 29,1 16,2 55 6 10
Červenec 32,3 18,5 35 4 11
Srpen 32,6 18,7 55 5 10
Září 27,1 15,0 80 6 7
Říjen 21,6 11,2 105 9 6
Listopad 15,7 6,9 115 9 3
Prosinec 11,5 2,8 80 8 3
Rok 21,2 10,0 ~870 ~88 ~2 410 h

Z tabulky vypadne několik věcí, které nejsou na první pohled zřejmé. Nejsušší je červenec s pouhými 35 mm a čtyřmi srážkovými dny, ale nejteplejší je až srpen, protože nahromaděné teplo v kotlině zaostává za slunečním maximem. Nejdeštivější je listopad se 115 mm a zároveň má nejméně slunce, jen tři hodiny denně. Duben, který si mnozí představují jako ideální jarní termín, má nejvíc srážkových dní v roce, celkem deset; nejde o lijáky, ale o častou přeháňkovou oblačnost. U ročního úhrnu se prameny rozcházejí: Climates to Travel uvádí zhruba 870 mm, italská Wikipedie kolem 900 mm.

Proč je Florencie v létě dusná

Florencie neleží v rovině, ale v kotlině tvaru amfiteátru, obklopené nízkými kopci. Tahle geometrie má jeden zásadní důsledek: vzduch se v ní nehýbe. Průměrná rychlost větru je celoročně jen kolem 3,4 až 4 m/s, v zimě převládá severní směr a v létě jihozápadní. Největrnějším měsícem je podle měření na letišti Peretola únor, nejklidnějším srpen. To je klíč k toskánskému létu: nejteplejší měsíc je zároveň měsíc, kdy se vzduch nejméně promíchává.

Výsledek se dá vyjádřit číslem. Ve Florencii připadá v srpnu nejvíc dusných dní v roce, kolem 8,6 dne, v červenci zhruba 8,3 dne, v zimě nula. Relativní vlhkost je v létě asi 66 % a v zimě 75 %, takže sama o sobě není extrémní; problém dělá až kombinace vlhkosti, vysoké teploty a bezvětří v uzavřeném údolí, kde dusnost zesiluje kvůli omezené cirkulaci vzduchu.

K tomu se přidává městský tepelný ostrov. Mapování metropolitní oblasti Florencie pomocí družicových termálních dat s rozlišením 30 metrů ukázalo, že horké body tvoří 6,5 % plochy, zatímco chladicí zóny s parky a vodou 11,5 %. V jádru je tedy tepleji než na venkovských stanicích a rozdíl je nejcitelnější v pozdním odpoledni, kdy kámen vydává naakumulované teplo. Denní maxima kolem 35 až 36 °C jsou běžná a špičky se blíží 40 °C. Historické rekordy stanice na letišti činí 42,6 °C ze dne 26. července 1983 a -23,0 °C ze dne 12. ledna 1985, jiný pramen uvádí maximum 42,5 °C.

Zimní extrémy mají stejný původ, jen opačné znaménko: za jasné bezvětrné situace vzniká v kotlině teplotní inverze a teplota padá hluboko, regionální rekordní minimum -23,5 °C padlo v Empoli v lednu 1985. Mnohem víc než roční průměr vám tedy poví to, že jde o kotlinu zesilující oba extrémy. Tipy na prohlídku najdete v článku o tom, co vidět ve Florencii.

Pobřeží a teplota moře po měsících

Pobřeží se chová jinak než vnitrozemí a rozdíl je největší přesně tehdy, kdy na tom nejvíc záleží. Následující tabulka kombinuje průměrné denní maximum a minimum pro Grosseto v Maremmě, které leží asi 10 km od moře a zastupuje střední a jižní pobřeží, s teplotou mořské hladiny u Livorna. Teploty vzduchu a srážky pocházejí z normálů 1991 až 2020 podle Climates to Travel, teplota moře z databáze seatemperature.info, která kombinuje družicová data s měřením in situ.

Měsíc Max °C Min °C Srážky mm Moře °C
Leden 12,7 2,9 50 14,6
Únor 13,7 2,7 50 13,8
Březen 16,4 5,0 50 13,9
Duben 19,3 7,3 50 15,3
Květen 23,8 11,3 35 18,3
Červen 28,3 15,0 30 22,3
Červenec 31,4 17,8 15 25,2
Srpen 31,7 18,5 20 25,7
Září 27,2 15,2 90 23,7
Říjen 22,5 11,9 75 21,1
Listopad 17,1 7,8 100 18,6
Prosinec 13,3 4,0 90 16,1
Rok 21,5 10,0 ~655 –

Nejdůležitější sdělení tabulky je posun mezi vzduchem a vodou. Vzduch kulminuje v červenci a srpnu, ale moře je nejteplejší až koncem srpna a v první polovině září, protože se ohřívá i chladne se zpožděním. Září je proto pro koupání teplejší než červen: v červnu má voda u Livorna 22,3 °C, v září 23,7 °C, u Grosseta 21,5 proti 23,5 °C. Kdo hledá jistotu teplé vody bez srpnových davů, má nejlepší okno na přelomu srpna a září.

Prameny se v absolutních číslech mírně liší: Climates to Travel uvádí pro Livorno i Grosseto rozpětí zhruba 13,5 až 25 °C, seatemperature.info končí na 25,7 °C v srpnu. Rozdíl je dán jinou metodikou i délkou řady. Skutečná teplota u břehu navíc kolísá podle větru, takže po několika dnech silné tramontany může voda i v létě krátkodobě klesnout.

Srážky na pobřeží mají výrazný letní minimalismus: v Grossetu spadne v červenci jen 15 mm a roční úhrn je 655 mm při průměrné roční teplotě 15,7 °C. Podzim ale přichází prudce. V září naprší 90 mm rozložených jen do zhruba čtyř dní, takže jde o intenzivní epizody, ne o trvalé mrholení. Zářijová dovolená u moře tak bývá převážně slunečná, jen ji jednou nebo dvakrát přeruší vydatná bouřka.

Počasí v Toskánsku v jednotlivých měsících

Údaje pro vnitrozemí platí pro Florencii, pro pobřeží pro Grosseto v Maremmě a teplota moře pro Livorno, podle obou tabulek výše.

Počasí v Toskánsku v lednu

V lednu má Florencie přes den 11 °C a v noci jen 2 °C, slunce svítí v průměru čtyři hodiny denně. V kotlinách se drží inverze a mlhy, v Apeninách leží sníh. Je to měsíc pro galerie a města mimo sezónu.

Počasí v Toskánsku v únoru

Únor je ve Florencii o něco teplejší, 12,7 °C, a má sedm srážkových dní. Moře u Livorna má 13,8 °C, nejméně z celého roku. Program je městský, krajina je zatím v zimních barvách.

Počasí v Toskánsku v březnu

V březnu stoupnou maxima ve Florencii na 16 °C a slunce přibude na pět hodin denně, na pobřeží je podobně. Začíná sezóna městských procházek bez vedra, jen s proměnlivým počasím a osmi srážkovými dny.

Počasí v Toskánsku v dubnu

Duben má ve Florencii 20 °C, ale zároveň 85 mm srážek a deset srážkových dní, nejvíc z jara. Od poloviny měsíce začíná nejlepší kompromisní období pro poznávání měst i krajiny. Moře má 15 °C.

Počasí v Toskánsku v květnu

V květnu je ve Florencii 24,5 °C a osm hodin slunce denně. Pro Florencii, Sienu i venkov patří k nejlepším měsícům roku. Moře se ohřívá na 18 °C, na koupání je zatím chladné.

Počasí v Toskánsku v červnu

Červen přináší 29 °C ve Florencii a 28 °C na pobřeží, moře u Livorna má 22 °C. Koupací sezona začíná koncem měsíce. První polovina června ještě patří do nejlepšího kompromisního období, ke konci přichází vedro.

Počasí v Toskánsku v červenci

Červenec je nejsušší měsíc, ve Florencii jen 35 mm a čtyři srážkové dny, přes den 32,3 °C. Moře má 25 °C. Ve městech je vedro a dusno, prohlídky se vyplatí dávat na ráno a odpoledne trávit u moře.

Počasí v Toskánsku v srpnu

Srpen je nejteplejší, ve Florencii s průměrným maximem 32,6 °C a běžně 35 až 36 °C, a zároveň nejméně větrný a nejdusnější měsíc. Moře je nejteplejší v roce, 25,7 °C. Kolem Ferragosta, svátku 15. srpna, mají mnohé podniky zavřeno.

Počasí v Toskánsku v září

Září má 27 °C ve Florencii i na pobřeží a moře 23,7 °C, takže první polovina měsíce je na koupání teplejší než červen. Srážky rostou na 80 mm. Září až začátek října je druhé nejlepší kompromisní okno pro celý region.

Počasí v Toskánsku v říjnu

V říjnu je ve Florencii 21,6 °C a srážek přibývá na 105 mm. Moře má pořád 21 °C, ale koupací sezona skončila v polovině září. Je to čas podzimní krajiny a vinařských oblastí, jen s větší pravděpodobností deštivých dní.

Počasí v Toskánsku v listopadu

Listopad je nejdeštivější měsíc, Florencie má 115 mm a jen tři hodiny slunce denně. Ve Val d’Orcia se ráno drží mlhy, kvůli kterým sem jezdí fotografové. Přes den je kolem 16 °C.

Počasí v Toskánsku v prosinci

V prosinci má Florencie 11,5 °C přes den a 2,8 °C v noci, na pobřeží je 13 °C. Slunce svítí tři hodiny denně. Je to měsíc pro města a adventní atmosféru, v Apeninách začíná zimní sezona se sněhem.

Hory, sníh a nejvyšší bod Toskánska

Tady je potřeba uvést na pravou míru jeden rozšířený omyl. Nejvyšším bodem Toskánska je Monte Prado s výškou 2 054 m v Tosko-emilijských Apeninách na severní hranici regionu. Monte Amiata s 1 738 m, kterou řada zdrojů uvádí jako toskánský vrchol, je nejvyšší horou pouze jižního Toskánska mimo apeninský hřeben. Je to izolovaný vulkanický masiv, který se nad okolní krajinou tyčí velmi nápadně, což nejspíš stojí za tou záměnou. Pro plánování je rozdíl podstatný: apeninský hřeben je vyšší, chladnější a má spolehlivější sníh.

Klimaticky se hory od zbytku regionu liší nejvíc. Abetone na apeninském hřebeni má podle Köppena Cfb, roční průměr 9,6 °C, nejteplejší červenec 18,9 °C a nejchladnější leden 1,1 °C. Roční srážky dosahují asi 1 318 mm, nejsušší je srpen s 81 mm a nejdeštivější listopad se 153 mm. To z Abetone dělá klasické toskánské lyžařské středisko a nejspolehlivější místo pro zimní sněhovou pokrývku v regionu.

Okolí Monte Amiata je mírnější. Třicetileté měsíční průměry z blízké referenční stanice ukazují letní maxima kolem 24 až 25 °C, zimní minima kolem 1 až 2 °C a srážky od 34 mm v červenci po 77 mm v listopadu. Jde ovšem o data z podhůří; na samotné Amiatě je citelně chladněji. I tak jižní masiv nabízí v létě útočiště před vedrem Val d’Orcia a Maremmy.

Se sněhem je to takto: pod 400 m n. m. sněží vzácně, pravidelné jsou sněhové srážky v Apuánských Alpách, na hřebeni u Abetone a na Monte Amiata. Roviny u Pistoie a Prata mají dvě až tři sněhové epizody za rok, pobřeží prakticky nic. Ve Florencii padá sníh téměř každý rok, v průměru 2,4 dne, ale často jen jako slabé přeháňky; výraznější kalamity přicházejí zhruba jednou za deset let. Tady vzniká rozpor mezi prameny: volnější formulace mluví o sněhu ve Florencii jednou za několik let. Obojí je pravda, jen se počítá něco jiného.

Mlhy ve Val d’Orcia a podzimní déšť

Ikonické fotografie Val d’Orcia s cypřišovými alejemi vystupujícími z moře mlhy nevznikají kdykoli. Mlha se tu objevuje především za časných ranních hodin v listopadu, kdy začíná deštivé období, a je vázaná na klidné anticyklonální situace: jasná obloha, bezvětří a teplotní inverze v údolích. Četnost závisí na nadmořské výšce a orientaci údolí, takže dvě místa vzdálená pár kilometrů mohou mít jinou ranní scenérii. Pro srovnání, Florencie má v průměru 27 mlhavých dní ročně, z toho šestnáct v zimě.

Praktický důsledek je jasný: kdo chce mlhy, musí do Val d’Orcia v listopadu a musí být na místě výrazně před svítáním, protože nejlepší světlo je při východu slunce a mlha se často během hodiny po rozednění rozpouští. Listopad je ale z hlediska počasí nejhorší měsíc roku: 115 mm srážek, devět srážkových dní a jen tři hodiny slunce denně. Je to kompromis pro fotografy a pro opakovanou návštěvu, ne pro první seznámení s regionem.

Sezonní podoba krajiny se mění výrazněji než teplota. Na jaře jsou kopce sytě zelené a kvetou vlčí máky, což řada fotografů považuje za nejlepší období. V létě dozrává obilí a krajina se mění ve zlatá strniště, ale panuje vedro a je tu nejvíc turistů. Podzim znamená vinobraní, teplé barvy a listopadové mlhy, zima holou krajinu s minimem barev. Detaily najdete v textu o krajině Val d’Orcia.

Podzim je zároveň nejdeštivější sezonou regionu a srážky bývají intenzivní a soustředěné do několika dní, takže se objevují i povodně. Letní srážky jsou minimální, ale odpolední bouřky se vyskytují, zejména u hor; jejich frekvence má maximum v červnu a srpnu. Jeden méně známý detail se týká alergiků: cypřiš vždyzelený pyluje hlavně v lednu a únoru a odpovídá zhruba za polovinu pylové zátěže z cypřišovitých ve Středomoří. Zimní a předjarní termín, jinak ideální mimosezonní volba na města, tak pro citlivé jedince nemusí být komfortní.

Kdy jet podle záměru

Nejčastější chyba při plánování toskánské cesty je hledat jeden univerzálně nejlepší měsíc. Takový neexistuje, protože ideální okno pro města, pro fotografování krajiny, pro koupání, pro vinobraní a pro treky se jen částečně překrývají. Následující rozpad vychází z konsenzu napříč prameny.

Města: Florencie, Siena, Lucca, Pisa

Nejlépe vycházejí dvě okna: od poloviny dubna do poloviny června a od září do začátku října. Denní maxima jsou tou dobou příjemná, večery chladné a srážky zvládnutelné. Duben má sice ve Florencii nejvíc srážkových dní v roce, ale krajina je nejzelenější a města nejprázdnější. Naopak červenec až září bývá ve Florencii rušno až přeplněno, srpen prakticky celý. Zimní termín znamená krátké dny, tři hodiny slunce a inverze, ale také město, které patří spíš místním.

Krajina a fotografie

Jaro nabízí zeleň a máky, léto zlatá pole ale s vedrem a davy, podzim vinobraní, teplé barvy a listopadové ranní mlhy, zima grafickou holou krajinu. Nejlepší světlo je vždy při východu slunce a ve zlaté hodině, což znamená brzké vstávání a příjezd na místo s rezervou. Pro první fotografickou cestu je nejbezpečnější volbou květen, pro atmosférické snímky s mlhou listopad.

Koupání a pobřeží

Červenec a srpen dávají nejteplejší vzduch, nejvíc slunce a nejteplejší moře, ale také nejvíc lidí. Voda je dostatečně teplá zhruba od července do září s vrcholem koncem srpna. Klíčové vodítko zůstává stejné: září je teplejší než červen, takže kdo může volit, ať volí konec sezony. V červnu je moře ještě chladné, kolem 21,5 až 22,3 °C, a i v Maremmě může studená tramontana srazit denní teplotu pod 10 °C, i když jde o výjimečné epizody.

Vinobraní

Vinobraní probíhá v Toskánsku hlavně v září a říjnu a přesný termín se řídí zráním hroznů, ne kalendářem. Raně zrající odrůdy jako Chardonnay se sklízejí začátkem září, výjimečně už koncem srpna, pozdní odrůdy jako Cabernet Sauvignon od konce září do poloviny října. Sangiovese, základ Brunella di Montalcino, dozrává zhruba v posledním zářijovém týdnu. Pokud je vinobraní hlavním důvodem cesty, druhá polovina září je nejjistější sázka.

Treky a hory

Vysoko položené oblasti jsou letní alternativou: červencový průměr 18,9 °C v Abetone proti 25,4 °C ve Florencii mluví sám za sebe. Pozor ale na odpolední bouřky s maximem v červnu a srpnu, které v horách přicházejí rychle. Nižší polohy typu Chianti a Val d’Orcia jsou na pěší trasy vhodnější na jaře a na podzim, protože v červenci a srpnu je v poledne na otevřených hřebenech kopců příliš horko a stín na cestách mezi vinicemi prakticky není.

Srpen a Ferragosto

Srpen si zaslouží zvláštní varování. Kromě nejvyšších teplot, nejmenšího větru a nejvíc dusných dní přichází 15. srpna Ferragosto, svátek Nanebevzetí Panny Marie s kořeny v antických feriae augusti císaře Augusta. Italové kolem něj tvoří prodloužené volno na týden i déle, takže zavírá řada podniků: obchody, restaurace, úřady i ordinace, často na jeden až dva týdny, a menší města se vylidňují. Pokud jinak než v srpnu nemůžete, prameny doporučují spíš první nebo poslední týden měsíce. Vyplatí se také přesunout těžiště cesty k moři, do hor nebo do vinařské krajiny; jak na to, rozebíráme v textu o Chianti a toskánských vínech.

Časté otázky

Kdy je v Toskánsku nejlepší počasí na poznávání měst?

Nejlépe vycházejí dvě okna: od poloviny dubna do poloviny června a od září do začátku října. Ve Florencii jsou tou dobou denní maxima zhruba od 20 do 29 °C a chození po městě není vyčerpávající. Duben má ale nejvíc srážkových dní v roce, kolem deseti. Září bývá napříč prameny označováno za nejlepší jediný kompromis, protože spojuje snesitelné teplo, jen asi šest srážkových dní a teplé moře.

Proč je Florencie v létě tak dusná?

Florencie leží v kotlině ve tvaru amfiteátru, sevřené nízkými kopci, které městu berou provětrávání. Vítr je tu celoročně slabý, průměrně kolem 3,4 až 4 m/s, a srpen je vůbec nejméně větrný měsíc roku. Přidejte vlhkost kolem 66 %, městský tepelný ostrov a průměrné srpnové maximum 32,6 °C a vyjde z toho měsíc s nejvíc dusnými dny v roce, kolem 8,6 dne. V červenci je jich zhruba 8,3, v zimě nula.

Jaká je teplota moře v Toskánsku a kdy se dá koupat?

Tyrhénské moře u toskánského pobřeží se pohybuje zhruba od 13,5 °C v zimě do necelých 26 °C na vrcholu léta. Komfortní koupací sezona vychází zhruba od konce června do poloviny září, s vrcholem koncem srpna a v první polovině září. Podstatné je, že září je s teplotou kolem 23,5 až 23,7 °C teplejší než červen, kdy má voda jen 21,5 až 22,3 °C. Kdo chce jistotu teplé vody, míří na přelom srpna a září.

Co znamená Ferragosto pro cestu do Toskánska?

Ferragosto je svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, jehož kořeny sahají až k feriae augusti císaře Augusta. Italové kolem něj berou volno na týden i déle, takže zavírá řada podniků: obchody, restaurace, úřady i ordinace, mnohdy na jeden až dva týdny, a menší města se vylidňují. Pokud musíte jet v srpnu, prameny doporučují spíš první nebo poslední týden měsíce než střed kolem Ferragosta.

Kdy jsou ve Val d’Orcia mlhy?

Charakteristické ranní mlhy nad vlnitými kopci Val d’Orcia se objevují především za časných ranních hodin v listopadu, kdy začíná deštivé období. Vznikají za klidných anticyklonálních situací s jasnou oblohou, bezvětřím a teplotní inverzí v údolích. Pro fotografy je to spolu s teplými podzimními barvami hlavní důvod, proč sem na podzim jezdit, i když listopad má jinak nejhorší počasí a nejméně slunce. Na místo je nutné dorazit výrazně před svítáním.

Jaký je nejvyšší bod Toskánska?

Nejvyšším bodem Toskánska je Monte Prado s výškou 2 054 m v Tosko-emilijských Apeninách na severní hranici regionu. Často uváděná Monte Amiata s 1 738 m je nejvyšší horou pouze jižního Toskánska mimo apeninský hřeben, nikoli celého regionu. Prameny si to pletou, proto je dobré rozlišovat: apeninský hřeben je vyšší, chladnější a má spolehlivější sníh, zatímco Amiata je izolovaný vulkanický masiv nad jižní Toskánou.

Sněží v Toskánsku?

V nížinách pod 400 m n. m. sněží vzácně. Ve Florencii padá sníh téměř každý rok, v průměru 2,4 dne, ale většinou jen jako slabé přeháňky; výraznější kalamity přicházejí zhruba jednou za deset let. Prameny se liší podle toho, zda počítají i slabé přeháňky. Spolehlivá sněhová pokrývka je jen v Apuánských Alpách, na hřebeni kolem Abetone a na Monte Amiata; na pobřeží prakticky nesněží.

Je září v Toskánsku lepší než červen?

Pro kombinaci moře a měst většinou ano. Moře je v září zhruba o dva stupně teplejší než v červnu, ve Florencii je průměrné maximum 27,1 °C proti 29,1 °C a srážkových dní je v obou měsících kolem šesti. Září navíc přináší vinobraní a davy koncem měsíce polevují. Nevýhodou je vyšší úhrn srážek, kolem 80 mm, soustředěných do několika intenzivních dní.

Zdroje: klimatické normály 1991 až 2020 z databáze Climates to Travel (Florencie, Grosseto, Livorno, Toskánsko), italská Wikipedie pro klima Toskánska a Florencie, climate-data.org pro Abetone, ilmeteo.it pro okolí Monte Amiata, seatemperature.info pro teplotu moře u Livorna, Weatherspark pro větrnost a dusné dny na stanici Firenze Peretola, CNR pro mapování tepelného ostrova Florencie, odborná literatura k pylové sezoně cypřišovitých a vinařské i fotografické prameny. Prameny se rozcházejí u ročního úhrnu srážek ve Florencii (asi 870 až 900 mm), u letních teplot moře (asi 25 až 25,7 °C), u četnosti sněžení ve Florencii a zejména v otázce nejvyššího bodu regionu, kde bývá Monte Amiata mylně uváděna místo Monte Prado. V takových případech uvádíme rozpětí nebo obě verze. Normály se v čase mění, aktuální předpověď i sjízdnost horských cest si ověřte u meteorologické služby.

Pobřeží má proti vnitrozemí jiný režim, který rozebírá počasí na toskánském pobřeží.

Lenka Váhová
Lenka Váhová
Články: 1259